Krajowy Plan Odbudowy. Parlament Europejski przyjął rezolucję

Polska
Krajowy Plan Odbudowy. Parlament Europejski przyjął rezolucję
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Sesja plenarna w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji na sesji plenarnej w Strasburgu, wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca 2022 Komisja pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy.

Rezolucję poparło 411 europosłów, 129 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

 

 

W debacie nad polskim KPO w środę szefowa KE Ursula von der Leyen oceniała, że KPO "wesprze Polaków" na drodze do "bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości".

 

Podkreśliła, że że zatwierdzenie tego planu wiąże się w szczególności z wyraźnymi zobowiązaniami Polski w zakresie niezawisłości sądownictwa. Chodzi o likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN oraz zastąpienie jej przez "niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą, reformę systemu dyscyplinarnego". Co więcej, jak wskazała, wszyscy sędziowie w Polsce, których dotyczą orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, muszą mieć prawo do rozpatrzenia ich sprawy przez nową Izbę w jasnym terminie i na podstawie nowego reżimu

KPO zaakceptowany. Polska musi wypełnić kamienie milowe

Polski rząd ponad rok temu przesłał do KE KPO, by został on finalnie zaakceptowany. Pod koniec października zeszłego roku Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

 

ZOBACZ: Guy Verhofstadt z grupą europosłów domaga się odwołania Ursuli von der Leyen za polski KPO

 

Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną tego sądu, wprowadzając do niej blisko 30 poprawek. Ustawa została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, by dać zielone światło dla zaakceptowania przez KE polskiego KPO. Komisja Europejska oczekiwała bowiem - zgodnie z decyzją TSUE - likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, a także wdrożenia innych zmian - tzw. kamieni milowych - związanych z ważnymi aspektami niezależności polskiego sądownictwa. W zeszłym tygodniu KE poinformowała o zaakceptowaniu KPO, a do Warszawy przyjechała von der Leyen, by o tym osobiście poinformować.

 

KE zastrzega, że wypłata pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. właśnie o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). Zdaniem opozycji, tylko wprowadzenie do nowelizacji ustawy o SN poprawek spowoduje, że Polsce wypłacone zostaną pieniądze w ramach KPO.

bas / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie