Wysokie ceny węgla. Kilkudniowe kolejki do składów. Minister przedstawia rozwiązania problemu

Polska
Wysokie ceny węgla. Kilkudniowe kolejki do składów. Minister przedstawia rozwiązania problemu
Polsat News
Okazuje się, że są zapisy na węgiel . W dzisiejszych czasach, żeby za węglem stać trzy, cztery dni to szok - powiedział pan Ireneusz, dostawca czekający w kolejce

Wojna Rosji z Ukrainą doprowadziła do wysokich cen węgla i braku surowca na rynku. Klienci czekają nawet kilka dni w kolejkach do składów węgla, by kupić towar w niższych cenach. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak, że to kwestia dni, kiedy wprowadzony zostanie specjalny program zapewniający Polakom węgiel w korzystnych cenach.

Kolejka samochodów do kopalni Staszic ciągnie się przez około kilometr. Jedni kupują węgiel dla klientów, inni dla siebie. By dostać tańszy węgiel, trzeba się zapisać i czekać kilka dni w kolejce. Dostawcy węgla są zszokowani tym faktem - donosi sprzed kopalni węgla Staszic w Katowicach, reporterka Polsat News Anna Wietrzyk.

 

- Okazuje się, że są zapisy na węgiel i to jest zdziwienie, bo w dzisiejszych czasach, żeby za węglem stać trzy, cztery dni to szok - powiedział reporterce Polsat News pan Ireneusz, dostawca czekający w kolejce.

 

ZOBACZ: Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla: Wysokie ceny skutkiem sankcji na Rosję

 

- To wszystko idzie nie w tym kierunku, moim zdaniem. Tak to wygląda, nasze życie skromne. Nikt się nie martwi, co zrobi kierowca. Gdzie się wykąpie, co będzie jadł - zauważył z kolei pan Eugeniusz. 

Ceny sięgają 3000 zł za tonę

Niektórzy są przygotowani do czekania w kolejce, ale warunki są fatalne. Czekający znoszą jej jednak, gdyż cena węgla za tonę w kopalni Staszic wynosi około 900 zł. Obecnie w niektórych miejscach kwoty te osiągają nawet 3000 zł. Jak twierdzą kupujący, za opał na zimę trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy. 

 

WIDEO: Kolejki po węgiel i wiceminister finansów Piotr Patkowski 

 

 

- Tkwię, czekam, bo jutro dopiero mam jakikolwiek załadunek. Dostać się, żeby cokolwiek zamówić jest tak trudno, że nie wiem czy nie łatwiej tu spać, niż węgiel kupić przez internet - wyjaśniła pani Magdalena, kupująca węgiel na własny użytek.

"Umożliwimy dostarczenie węgla Polakom"

We wtorek odbyło się posiedzenie rządu. Jednym z tematów była właśnie sprawa dostępności i cen węgla. Na konferencji po zakończeniu Rady Ministrów szefowa resortu klimatu Anna Moskwa stwierdziła: - Aby zwiększyć dostępność węgla przekierujemy polski węgiel do sklepów i składów PGG, zwiększając też wydobycie".

 

Dodała też, pomoc otrzymają sprzedawcy, którzy będą sprzedawać węgiel po "akceptowalnej cenie".

 

ZOBACZ: Rekordowe ceny drewna w Polsce. Apel o zakaz eksportu za granicę

 

- Ministerstwo Klimatu wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych pracuje nad programem, który ma umożliwić dostarczenie węgla Polakom i dostarczenie go w cenie, która nie będzie lichwiarską. My, jako Ministerstwo Finansów, mamy w tym swój udział, naszym zadaniem będzie zapewnienie finansowania by dystrybucja węgla w przystępnej cenie była możliwa - wyjaśnił natomiast Piotr Patkowski na antenie Polsat News.


- Myślę, że jest to kwestia kilku dni, żeby wprowadzić ten program. Zależy nam, żebyśmy mogli to jak najszybciej ogłosić, żeby Polacy mogli się już przygotować na sezon grzewczy. Myślę, że będzie to cena bliżej 1000 zł za tonę - dodał Patkowski. 

jsd / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie