Spór o ceny paliw. Posłanka Katarzyna Lubnauer pomyliła Szwecję z Norwegią

Biznes
Spór o ceny paliw. Posłanka  Katarzyna Lubnauer pomyliła Szwecję z Norwegią
Na stacjach rosną ceny paliw

"Biedni Norwedzy, zatankują tylko 23 razy, a Polacy aż 12 (teraz już chyba mniej) za średnią pensję" - napisała posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer dołączając mapę, która ma odnosić się do liczby tankowań za średnią pensję w danym kraju. Co ciekawe, na mapie Norwegii nie oznaczono, na co zwrócił uwagę rzecznik rządu Piotr Müller.

Ceny benzyny na stacjach biją kolejne rekordy. W niektórych miejscach za litr benzyny Pb95 trzeba zapłacić już osiem złotych. 

Rzecznik rządu: Na tej mapie nie ma nic o Norwegii

"Biedni Norwedzy, zatankują tylko 23 razy, a Polacy aż 12 (teraz już chyba mniej) za średnią pensję" - napisała posłanka Katarzyna Lubnauer, umieszczając na Twitterze mapę, która ma pokazywać liczbę tankowań benzyny Pb95 do baku o pojemności 60 l za jedną średnią pensję. Dane pochodzą z serwisu Numbeo.com.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: za chwilę będą montowane na stacjach benzynowych czterocyfrowe wyświetlacze

 

Na załączonej mapie nie oznaczono jednak Norwegii, a liczba 23 odnosi się do leżącej obok tego kraju Szwecji. Tweeta, który posłanka już usunęła, opublikował rzecznik rządu Piotr Müller.

 

"Na tej mapie nie ma nic o Norwegii. Podpowiem: nie są w UE" - napisał. Dodał, że według mapy, podobnie jak w Polsce jest w Czechach.

 

"Na mapie widać: gorzej we Włoszech, Grecji, Słowacji oraz w wielu krajach regionu. Nie zmienia to faktu, że będziemy podejmować możliwe działania na rzecz niższych cen" - dodał.

 

Lubnauer: Sądziłam, że u nich pensje i ceny, jak w Szwecji

Katarzyna Lubnauer odpowiedziała rzecznikowi rządu.

 

"Sądziłam, że u nich pensje i ceny, jak w Szwecji. Ale sprawdziłam. Jeszcze lepiej. Za średnia pensje Norweg kupi 1615 L benzyny, a Polak 750 L. Ale za to Orlen ma rekordowe zyski" - napisała posłanka. Nie podała jednak źródła, z którego pochodzą te dane.

 

 

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie