Wojna w Ukrainie. Rząd w Kijowie: Rosja może przeprowadzić zamach terrorystyczny w europejskim kraju

Świat
Wojna w Ukrainie. Rząd w Kijowie: Rosja może przeprowadzić zamach terrorystyczny w europejskim kraju
PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Żołnierze samozwańczej Republiki Ludowej Doniecka na froncie

Rosja korzysta z fake newsów, aby zniechęcić Zachód do przekazywania broni Ukrainie - przekazało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Według jego ustaleń kolejnym krokiem może być przeprowadzenie zamachu w Europie. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował, aby uznać Rosję za kraj finansujący terrorystów.

Rosja rozpowszechnia fałszywe pogłoski, że Ukraina sprzedaje broń uzyskaną z Zachodu. Kolejnym krokiem może być atak terrorystyczny przeprowadzony przez Kreml w jednym z krajów Europy i wykorzystanie w tym celu takiego uzbrojenia, jak to, które trafia na Ukrainę - ostrzegło ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjska rakieta przeleciała "krytycznie nisko" nad elektrownią atomową

 

"Ostrzały węzłów kolejowych na Ukrainie nie przynoszą wrogom zakładanych rezultatów i nie skutkują wstrzymaniem transportów zachodniej broni. Dlatego atak terrorystyczny z ofiarami śmiertelnymi (w kraju trzecim w Europie - red.) może stać się przełomowym momentem, jeśli chodzi o dostawy uzbrojenia i atutem rosyjskiej propagandy" - napisano w komunikacie CPD na Telegramie.

 

Wołodymyr Zełenski: Rosja sponsoruje terroryzm

- Terror stał się jedyną formą działań Rosji wobec Europy - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W jego opinii Moskwa stosuje terrorystyczne praktyki na ukraińskiej ziemi, w europejskiej sferze energetycznej i na globalnym rynku żywnościowym. Zełenski zaapelował, by uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

 

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji funkcjonuje przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

mbl/wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie