Nigeria. Zamach na kościół. Zginęło 50 osób, wśród nich kobiety i dzieci

Polska
Nigeria. Zamach na kościół. Zginęło 50 osób, wśród nich kobiety i dzieci
AP
Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił zamach, nazywając go haniebnym

Co najmniej 50 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło w niedzielę w zamachu na kościół katolicki w stanie Ondo na południowym zachodzie Nigerii. Ranni wciąż przebywają w szpitalu, niektórzy są w stanie ciężkim. Do zamachu na kościół katolicki doszło na południowym zachodzie kraju podczas niedzielnej mszy.

Napastnicy strzelali do wiernych a następnie zdetonowali ładunki wybuchowe. Tożsamość i motywy sprawców zamachu nie zostały dotąd ustalone. 

 

- Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas mszy świętej - przekazał papież Franciszek, cytowany przez agencję Reutera.

 

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił zamach, nazywając go haniebnym. Gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu skrócił swoją podróż do stolicy kraju, Abudży, i wrócił na południowy zachód kraju, by przeprowadzić dochodzenie w sprawie ataku.

 

- Zaangażujemy wszelkie dostępne środki, aby wytropić napastników i zmusić ich, by zapłacili za swoje czyny - zadeklarował Akeredolu.

 

ZOBACZ: Nigeria. Co najmniej 45 farmerów zginęło w walkach z hodowcami bydła

 

Nigeria jest pod względem wyznaniowym podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe. W kraju często dochodzi do zamachów na tle religijnym i porwań dla okupu. W miejscu wczorajszego ataku, czyli na południowym zachodzie, zamachy na obiekty kultu były dotąd rzadkością.

 

Tego rodzaju ataki, skutkujące śmiercią wielu cywilów, mają miejsce głównie na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie działa fundamentalistyczna islamska bojówka Boko Haram.

laf/AP/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie