Grecja. Potężne pożary w okolicach Aten. Ewakuowane są kolejne miejscowości

Świat
Grecja. Potężne pożary w okolicach Aten. Ewakuowane są kolejne miejscowości
Reuters
Pożar w Grecji

Trzystu greckich strażaków walczy od trzech dni z rozprzestrzeniającym się pożarem w okolicach Aten. Czarny dym unoszący się nad miastem, widoczny jest z odległości 20 kilometrów. Ewakuowane są kolejne miejscowości, gdyż zmienił się kierunku wiatru.

Lokalne media informują, że na skutek pożaru zniszczeniom uległy samochody i kilkadziesiąt domów mieszkalnych. Część mieszkańców została ewakuowana. Rzecznik straży pożarnej apeluje o szczególną ostrożność.

"Powietrze jest duszące, trudno oddychać"

Pożar, wywołany silnym wiatrem trawi roślinność na południu Aten, zmuszając mieszkańców do ewakuacji i uszkadzając ponad 20 budynków.

 

WIDEO: Potężny pożar w okolicach Aten

 


Mimo że nie odnotowano informacji o ofiarach śmiertelnych, podjęto decyzję o ewakuacji czterech kolejnych miejscowości. Powodem była zmiana kierunku wiatru, który skierował ogień w stronę miasta Wula - oświadczył burmistrz.


- W akcję gaszenia pożaru zaangażowanych jest trzystu strażaków. Na miejscu znajduje się sześć samolotów z ładunkami wodnymi, trzy helikoptery i miejskie cysterny z wodą - podają media.


- Sytuacja jest bardzo trudna, a wiatr nie pomaga - mówią przedstawiciele lokalnych władz. Dodają, że "powietrze jest coraz bardziej duszące, przez co trudno oddychać".

 

Pożary w Grecji

Latem ubiegłego roku, w wyniku największej od dziesięcioleci fali upałów w Grecji, pożary zniszczyły ponad 100 tys. hektarów lasów i pól uprawnych, co spowodowało największe od 2007 roku straty.

 

ZOBACZ: Szwajcaria. Pożar i wybuchy w pobliżu Zurychu


Jak podają lokalne media, sprzęt techniczny przeznaczony przez Unię Europejską dla Grecji zostanie wkrótce przekazany, by ułatwić walkę z żywiołem.

nb/grz/polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie