Pawlak: zmiana polityki energetycznej państwa powinna iść w zupełnie inną stronę

Polska
Pawlak: zmiana polityki energetycznej państwa powinna iść w zupełnie inną stronę
Polsat News
Byli szefowie rządów odnieśli się m.in. do zapowiedzi pomocy dla najuboższych, których nie będzie stać na opalanie domów węglem.

Lider PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas konwencji w Markach pomoc dla najuboższych, którzy mogą mieć problem z ogrzaniem domów. - Węgiel bardzo zdrożał, nawet do 3 tys. zł za tonę - mówił. - Widać tu niekompetencję techniczną rządu, który kombinuje, by zastąpić jeden węgiel drugim, tylko jeszcze droższym - powiedział w programie "Prezydenci i premierzy" Waldemar Pawlak.

W sobotę w podwarszawskich Markach odbyła się konwencja PiS, której głównym punktem było wystąpienie prezesa partii i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Pawlak: widać niekompetencję rządu

- Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy ceny na poziomie tych, które była jeszcze do niedawna - zadeklarował Jarosław Kaczyński, podczas konwencji PiS.

 

- To dla mnie jest niesamowite, że widać tu taką niekompetencję techniczną rządu, że kombinuje, by zastąpić jeden węgiel drugim węglem, tylko jeszcze droższym - powiedział w programie "Prezydenci i premierzy" Waldemar Pawlak, szef rządu w latach 1992 oraz 1993 - 1995.

 

ZOBACZ: Ceny paliw. Wzrosty na stacjach i czterocyfrowe wyświetlacze na pylonach

 

- Zupełnie nie w tę stronę powinna iść zmiana polityki energetycznej państwa - uważa były lider ludowców.

 

- Trzeba odblokować odnawialne źródła energii, trzeba promować pompy ciepła - powiedział Pawlak.

Bielecki: premier zajmuje się całym krajem

Jarosław Kaczyński powiedział w czasie konwencji: "dzisiaj węgiel bardzo zdrożał, nawet do trzech tysięcy złotych za tonę".

 

Podczas przemówienia wicepremier zapowiedział m.in. wsparcie dla osób, których może nie być stać na ogrzanie domów węglem. Kaczyński nie podał jednak szczegółów rozwiązania.

 

- Jak się jest premierem to trzeba się zajmować całym krajem i wszystkimi Polakami - odpowiedział Jan Krzysztof Bielecki, który funkcję szefa gabinetu pełnił w 1991 roku.

 

ZOBACZ: Parlament Europejski chce pełnego embarga na rosyjską ropę, gaz, węgiel i paliwa jądrowe

 

- Musimy szukać rozwiązań strukturalnych, żeby przestać gasić problem i to dedykowany dla wybranej grupy - dodał były premier.

 

Według Leszka Millera, którego gabinet sprawował władzę w Polsce w latach 2001-2004, to jeden ze "wspaniałych pomysłów" rządu.

 

- Od czasu do czasu dowiadujemy się o takich wspaniałych pomysłach, że na przykład przypłynął wielki statek z węglem z Kolumbii. Tylko okazuje się, że to jest miał węglowy i ten miał będzie się nadawał do zasilania kotłów w elektrowni, ale jego się nie da spalić w domu z oczywistych powodów - mówił Miller. - Dobrze byłoby, gdyby polski rząd miał to na uwadze - wyjaśnił europoseł.

 

hlk/msl/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie