Alpy. Globalne ocieplenie zmienia najwyższy łańcuch górski Europy. Zła wiadomość dla narciarzy

Świat
Alpy. Globalne ocieplenie zmienia najwyższy łańcuch górski Europy. Zła wiadomość dla narciarzy
Pixabay/ELG21
Unikalna bioróżnorodność Alp znajduje się pod znaczną presją

Wpływ globalnego ocieplenia jest widoczny z kosmosu - białe Alpy są coraz bardziej pokryte przez zieloną roślinność. Jak pokazują zdjęcia satelitarne, obszary porośnięte roślinnością powyżej linii drzew wzrosły od 1984 r. o 77 proc. - pisze "The Guardian". To zła wiadomość nie tylko dla miłośników sportów zimowych, ale i dla bioróżnorodności Alp.

Rosnące temperatury i zwiększone opady wydłużają sezon wegetacyjny, a rośliny zajmują kolejne nowe obszary, stając się gęstsze i wyższe - czytamy na stronie dziennika.

 

- Skala zmian okazała się w Alpach absolutnie ogromna - oceniła prof. Sabine Rumpf z Uniwersytetu w Bazylei, główna autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Science". Obszary porośnięte roślinnością powyżej linii drzew wzrosły od 1984 r. o 77 proc. 

 

ZOBACZ: Alpy zmieniają się w solarne góry. Oto nowe oblicze Szwajcarii

 

Według naukowczyni więcej roślin na dużych wysokościach może paradoksalnie zagrozić wielu unikalnym roślinom alpejskim. Są one dobrze przystosowane do trudnych warunków, ale nie są w stanie oprzeć się innym gatunkom. Gdy warunki stają się bardziej sprzyjające wzrostowi, unikalne rośliny są wypierane przez silniejsze, pospolite rośliny z niższych wysokości.

 

- Unikalna bioróżnorodność Alp znajduje się zatem pod znaczną presją - powiedział Rumpf.

Głębokość pokrywy śnieżnej

Chociaż wysokiej rozdzielczości dane satelitarne nie wykrywają zmian głębokości śniegu, pomiary naziemne wykazały spadek głębokości na niskich wysokościach w ostatnich kilku latach.

 

Gdy większe obszary Alp zmieniły kolor z białego na zielony, powstała pętla sprzężenia zwrotnego, która doprowadziła do zwiększonego tempa ogrzewania i topnienia śniegu - pisze "The Guardian".

 

ZOBACZ: Kaucja na butelki plastikowe i szklane. Resort klimatu i środowiska konsultuje projekt ustawy

 

- Zielone góry odbijają mniej światła słonecznego, a tym samym prowadzą do dalszego ocieplenia – a co za tym idzie do dalszego kurczenia się odblaskowej pokrywy śnieżnej - powiedziała Rumpf o efekcie albedo.

 

Ogrzewanie powoduje również dalsze topnienie lodowców i rozmrażanie wiecznej zmarzliny, co może prowadzić do większej liczby osuwisk, obwałowań i spływów błotnych.

an / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie