Wojna w Ukrainie. Wielka Brytania chce przekazać system MLRS Ukrainie. USA muszą wyrazić zgodę

Świat
Wojna w Ukrainie. Wielka Brytania chce przekazać system MLRS Ukrainie. USA muszą wyrazić zgodę
Domena publiczna
MLRS to starsza, cięższa wersja HIMARS

Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał w środę portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.

Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

 

ZOBACZ: CNN: Amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu mogą trafić do Ukrainy

 

Do ruchu dochodzi po tym, jak Biden ogłosił w środę przekazanie Ukrainie wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS wraz z kierowanymi rakietami o zasięgu 70 km. MLRS to starsza, cięższa wersja HIMARS, różniąca się m.in. gąsienicowym podwoziem oraz dwukrotnie większą liczbą przenoszonych rakiet. Wielka Brytania musi mieć zgodę na przekazanie uzbrojenia ze względu na przepisy eksportowe. Według Politico, zgoda administracji Bidena jest niemal pewna.

Ukraina ubiegała się o przekazanie systemów

O przekazanie obu systemów od dawna ubiegała się Ukraina, która dzięki nowej broni będzie mogła precyzyjnie uderzać z większego niż dotąd dystansu.

 

USA zgodziły się na razie przekazać Ukrainie cztery wyrzutnie HIMARS, lecz Pentagon zasygnalizował, że ostatecznie ich liczba będzie większa.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie