Ursula von der Leyen w Polsce. Spotkania z premierem i prezydentem

Świat
Ursula von der Leyen w Polsce. Spotkania z premierem i prezydentem
PAP/Leszek Szymański
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożyła w czwartek z wizytę w Warszawie. Jej obecność była związana z zaakceptowaniem przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Po spotkaniu z premierem szefowa KE rozpoczęła spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie politycy zorganizowali konferencję.

Szczegóły dotyczące konferencji opisaliśmy tutaj.

 

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Ursula von der Leyen w Warszawie. Spotkania z premierem i prezydentem

W związku z tym w czwartek wizytę w Warszawie składa szefowa KE Ursula von der Leyen. Najpierw zaplanowano jej wizytę w Kancelarii Premiera z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

 

Dawid Styś/Polsat News

 

ZOBACZ: Unijne fundusze dla Polski. Po ocenie Komisji Europejskiej KPO musi zaakceptować Rada UE

 

Po godz. 16 Kancelaria Prezydenta poinformowała o rozpoczęciu spotkania w Belwederze Von der Leyen i premiera Morawieckiego z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. 

 

 

Po spotkaniach planowana jest wspólna konferencja prasowa szefowej KE Von der Leyen, premiera Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy na terenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze z KPO?

Aby środki trafiły do Polski, KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę, co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca. Jak dotąd, KE wydała pozytywne decyzje w sprawie krajowych planów 25 z 27 państw członkowskich.

 

Unijny Fundusz Odbudowy ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do wypłaty tych środków.

 

pgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie