Wojna w Ukrainie. Walentyna Matwijenko: Rosja gotowa zakończyć "wojnę domową na Ukrainie"

Świat
Wojna w Ukrainie. Walentyna Matwijenko: Rosja gotowa zakończyć "wojnę domową na Ukrainie"
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
"Wojna domowa na Ukrainie". Matwijenko: Rosja gotowa do podpisania porozumienia

Przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko stwierdziła, że Rosja jest gotowa do podpisania porozumienia, które zakończy "wojnę domową na Ukrainie". Polityk udzieliła wypowiedzi po wtorkowym spotkaniu w Moskwie z prezydentem Mozambiku.

"Jesteśmy otwarci na negocjacje. Potrzebujemy dyplomatycznych, pokojowych rozwiązań, ale to wymaga woli obu krajów. Jesteśmy gotowi do negocjacji, podpisania umowy, która zakończy >>wojnę domową na Ukrainie<< i doprowadzi do pokoju" - cytuje wypowiedź Matwijenko rosyjska agencja Interfax. Zdaniem przewodniczącej strona ukraińska nie jest otwarta na takie rozwiązanie.

 

Polityk w swojej wypowiedzi forsowała kremlowską propagandę stwierdzając, że "Rosja mogłaby szybko zakończyć >>specjalną operację wojskową<< na Ukrainie, >>ale wtedy byłyby ofiary wśród ludności cywilnej<<".  Matwijenko twierdzi, że celem "operacji specjalnej" było zniszczenie potencjału militarnego Ukrainy. 

Turcja chce wznowienia negocjacji 

W poniedziałek tymczasem turecka agencja Anatolia przekazała, że Recep Tayyip Erdogan w rozmowie zapewnił, że jego kraj chce doprowadzić do kontynuacji negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Ankara gotowa jest też "do okazania większego wsparcia, w tym pośrednictwa" - głosi komunikat.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: rezultat szóstego pakietu sankcji to miliardy euro, których nie otrzyma Rosja

 

Według tego oświadczenia strona turecka podkreśliła szczególną wagę morskiego korytarza dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

 

Wcześniej w poniedziałek Erdogan rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaproponował mu, by w Stambule odbyły się rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i ONZ. Erdogan zadeklarował gotowość Turcji do udziału w takim "mechanizmie obserwacyjnym" między Moskwą, Kijowem i ONZ. W rozmowie z Putinem podkreślił, że pokój powinien nastąpić jak najszybciej.

 

ap/ sgo / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie