Dzień Dziecka. Życzenia i wyrazy sympatii

Polska
Dzień Dziecka. Życzenia i wyrazy sympatii
Facebook/Piotr Müller

Od ponad 70 lat w Polsce 1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. Życzenia składają nie tylko politycy. Wyrazami sympatii dzielą się także pierwsze damy.

Z okazji Dnia Dziecka życzenia złożyli za pośrednictwem mediów społecznościowych także politycy.

 

Marek Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości, zamieścił swoje zdjęcie z dzieciństwa.

 

 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller także podzielił się swoim zdjęciem z dzieciństwa. Napisał: "Każdy kiedyś był dzieckiem 😇".

 

 

Beata Krzemińska, z Platformy Obywatelskiej, także zamieściła zdjęcie z dzieciństwa. Napisała: "Kochanym Dzieciaczkom, tym młodszym, starszym i najstarszym, wszystkiego najlepszego, wspaniałego i beztroskiego, spokojnego życia, spełnienia marzeń i uśmiechu każdego dnia ❤️Miłego dnia, buziaki😘".

 

 

O święcie Dnia Dziecka wspomniała także Kancelaria Premiera.

 

 

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk życzyła wszystkim dzieciom "Szczęścia, bezpieczeństwa, beztroski i frajdy każdego dnia!".

 

 

Poseł Tomasz Trela napisał, że jego Dzień Dziecka jest od kilku lat kosmiczny.

 

 

Partia PIS także złożył życzenia wszystkim dzieciom.

 

 

Rafał Trzaskowski życzył: "Uśmiechu, radości i dużo zabawy".

 

Życzenia od pierwszych dam

Życzenia złożyły także byłe pierwsze damy Polski. Anna Komorowska życzyła dzieciom m.in. tego, "żeby mogły szczęśliwie żyć w dobrze przygotowanym przez dorosłych świecie, żeby zarówno w domu, jak i w szkole odnalazły warunki do kształtowania osobowości, realizacji swoich ambicji i rozwoju własnego potencjału". Jolanta Kwaśniewska z kolei zaznaczyła, że dzieci "kochają nas bezwarunkowo". "I tego samego oczekują od nas. Miłości, akceptacji i szacunku" – podkreśliła.

 

Agata Kornhauser-Duda zapewniła, że sprawy, problemy i potrzeby dzieci "są dla nas, dorosłych, bardzo ważne i myślimy o Was nie tylko w dniu Waszego święta". Pierwsza dama pozdrowiła także przebywające w Polsce dzieci z Ukrainy. "Wiem, że jesteście bardzo dzielne. Mam nadzieję, że czas Waszego pobytu w Polsce będzie dla Was dobrym czasem, że nawiążecie nowe przyjaźnie i będziecie czuły się tutaj jak u siebie" – zaznaczyła.

 

Agata Kornhauser–Duda podziękowała także polskim dzieciom za "sympatię i pomoc, jaką okazują swoim ukraińskim rówieśnikom". "To bardzo ważne, żebyśmy umieli dzielić się z innymi sercem i życzliwością" – podkreśliła.

 

Życzenia złożyła również pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. "Dzieci zawsze i wszędzie są takie same – pragną miłości i bezpieczeństwa, chcą bawić się i cieszyć. Nie powinny doświadczać wojny, strzelaniny, chować się w schronach. Każdy ma prawo do bezpiecznego dzieciństwa. Każdy ma prawo do domu, szkoły i przyjaciół" – podkreśliła.

Święto w Polsce od 1950

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto na całym świecie. W Polsce obchodzone jest 1 czerwca, jednak nie we wszystkich krajach świętuje się tego samego dnia.

 

Inicjatorem święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

 

Formalnie święto zostało ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W Polsce święto dzieci obchodzone było po raz pierwszy w 1950 roku, cztery lata przed oficjalną deklaracją ONZ.

mbl / Interia / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie