Wojna w Ukrainie. Pawlak: Uchodźczynie w punktach interwencyjnych Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Wojna w Ukrainie. Pawlak: Uchodźczynie w punktach interwencyjnych Rzecznika Praw Dziecka
Polsat News
Według Pawlaka punkty bezpośredniej pomocy uruchamiane są w "dużych miejscach, w których są Ukraińcy".

W ciągu najbliższych dni w trzech miastach, w tym w Łodzi, zostaną uruchomione punkty interwencyjne Rzecznika Praw Dziecka i Dziecięcego Telefonu Zaufania przeznaczone dla osób z Ukrainy. Pomocy będą w nich udzielać m.in. uchodźczynie, które uciekły przed wojną - podał Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział uruchomienie w ciągu najbliższych dni w trzech miastach punktów interwencyjnych Rzecznika Praw Dziecka i Dziecięcego Telefonu Zaufania, gdzie wsparcie będą mogły otrzymać osoby z Ukrainy.

W konsultacjach pomogą uchodźczynie z Ukrainy

Według Pawlaka punkty takie uruchamiane są w "dużych miejscach, w których są Ukraińcy". Jego zdaniem dzieci i matki z Ukrainy będą mogły bezpośrednio porozmawiać ze specjalistami". Jak mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w punktach będą dyżurować pracownicy z różnych środowisk. - W Łodzi zaczynamy od naszego pedagoga i Ukrainek, które są pedagogami, a jednocześnie są uchodźcami, które stamtąd uciekały - poinformował Pawlak.

 

Rzecznik podał, że kolejne dwa punkty interwencyjne będą utworzone we Wrocławiu lub okolicach oraz na Lubelszczyźnie.

 

ZOBACZ: Jak żyje się w kontenerowym miasteczku dla uchodźców? Mieszkańcy opowiadają

 

Wskazał, że z jednej strony w punktach będzie udzielane wsparcie "na cito, teraz w tym momencie, gdy jest potrzebna pomoc różnego rodzaju: czy to psychologiczna, czy pokierowanie do jakiegoś rodzaju instytucji, wsparcie w szkole, w urzędzie w zakresie rejestracji, czy spraw socjalnych, pokierowanie, gdy trzeba iść do pracy, albo porozmawiać ze specjalistą".

 

Z drugiej strony - jak mówił - chodzi o to "by być na miejscu, i korzystać ewentualnie z moich kompetencji od razu w tych urzędach, instytucjach, tam wspierać choćby w interpretowaniu prawa".

Telefon zaufania i czaty po ukraińsku i rosyjsku

Rzecznik Praw Dziecka przypomniał też, że rozszerzył działalność zespołu Dziecięcego Telefonu Zaufania. Oprócz specjalnych dyżurów telefonicznych w języku ukraińskim i rosyjskim ruszył internetowy czat z pomocą psychologiczną oferowaną w tych językach.

 

Dokładne dni i godziny dyżurów zarówno psychologów, jak i prawnika można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. Wsparcie mogą uzyskać dzieci, młodzież, ale również rodzice potrzebujący pomocy.

 

ZOBACZ: Problemy ze świadczeniami za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szefernaker: informacje są zatrważające

 

Specjaliści są dostępni pod adresem https://czat.brpd.gov.pl/. Aby uzyskać pomoc w języku ukraińskim czy rosyjskim należy wybrać odpowiednią ikonkę prowadzącą do czatu w danej wersji językowej.

 

W tych samych godzinach można też uzyskać pomoc przez telefon, dzwoniąc na darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800-12-12-12.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie