Wojna w Ukrainie. Atak na rosyjski magazyn amunicji. "Detonacja trwała godzinę"

Świat
Wojna w Ukrainie. Atak na rosyjski magazyn amunicji. "Detonacja trwała godzinę"
PAP/EPA/STR
Ukraiński żołnierz, zdj. ilustracyjne

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

"Detonacja trwała co najmniej godzinę" – napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji. 

 

Siły ukraińskie od kilku dni kontynuują kontrofensywę w obwodzie chersońskim. Chersoń i część obwodu chersońskiego zostały zajęte przez wojska rosyjskie na początku marca.

Rosyjski punkt dowodzenia zniszczony 

Wojska ukraińskie zniszczyły rosyjski punkt kierowania zwiadem bezzałogowym oraz punkt dowodzenia jednego z pododdziałów - poinformowało dowództwo operacyjne Południe, podsumowując na Telegramie sytuację z niedzieli.

 

Według ukraińskiego dowództwa, na południu wojska rosyjskie straciły 67 żołnierzy i 27 sztuk sprzętu bojowego, w tym sześć czołgów T-62.

 

 

"Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta" – podano. Wróg ściąga rezerwy do obwodu chersońskiego, w ciągu ostatnich kilku dni wzmocnił oddziały około 120 czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-2.

 

Tymczasem siły ukraińskie kontynuują natarcie, starając się nie dopuścić do przemieszczenia rezerw przez przeciwnika.

Rosyjskie starty 

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ok. 30 350 żołnierzy, w tym 200 w ciągu minionej doby - poinformował w poniedziałek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

W niedzielę wojska ukraińskie zniszczyły m.in. 11 rosyjskich czołgów, po 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych oraz dwa pociski manewrujące. 

 

 

Łączne straty rosyjskie według stanu z 30 maja to m.in. ok. 30 350 żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1349 czołgów, 3282 transportery opancerzone, 643 systemy artyleryjskie, 205 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 118 pocisków manewrujących i 13 jednostek pływających.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie