Wojna w Ukrainie. 96. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Polska
Wojna w Ukrainie. 96. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Charkowie

W połowie kwietnia austriacki tygodnik "News" przedstawił "dogłębną analizę psychologiczną" szefa ukraińskiego rządu. Zełenski w artykule opisany został jako "człowiek, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając - jak wampir". "Opis miał charakter antysemicki, nawiązywał do pamfletów z czasów narodowego socjalizmu" – pisze portal dziennika "Spiegel"

Zapis relacji
Relacja zakończona

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przebywa w Hiszpanii w związku z przygotowaniami do szczytu Sojuszu w Madrycie, który odbędzie się w dniach 28-30 czerwca. Stoltenberg podkreślił, że czerwcowy szczyt NATO będzie kluczowy ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę i planowane odnowienie koncepcji strategicznej organizacji na następne 10 lat.

Dodał, że wojna w Ukrainie i niestabilna sytuacja w innych regionach świata będą głównymi tematami szczytu.

MSW Ukrainy rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę - poinformował doradca ministra Wiktor Andrusiw. Na mocy przepisów obowiązującego w Ukrainie stanu wojennego, spowodowanego inwazją Rosji, z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

Według doradcy ministra całkowity zakaz wyjazdu stwarza wiele problemów, dlatego zależy zagadnienie uregulować w inny sposób.

"Od 22 czerwca do 1 lipca w białoruskim obwodzie homelskim, graniczącym z Ukrainą odbędą się zaplanowane ćwiczenia mobilizacyjne z komisariatami wojskowymi" - podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na białoruskie publikacje.

 

Doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak skrytykował polityków zachodnich za ich postawę wobec wojny. "Elita krajów zachodnich podświadomie chce powrotu do czasu sprzed wojny i rozwiązania problemu z jak najmniejszymi stratami własnymi. Tak więc, demonstruje publicznie strach przed Rosją" - powiedział. Podkreślił też, że "nigdzie nie znikło lobby rosyjskie" na Zachodzie.

 

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział, że negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że "wyzwala" Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.

"Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli" - powiedział Podolak w wywiadzie dla portalu informacyjnego LB.UA.

Na całym świecie zostało zamrożonych przez światowe instytucje finansowe ponad 300 mld dolarów, które należą do Rosji. Te środki powinny zostać Rosji zabrane i skierowane na odbudowę Ukrainy - oświadczył prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN.

Nie ma żadnego porozumienia w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej - oświadczył w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców premier Węgier Viktor Orban.

- Nie ma żadnego kompromisu. Nie ma żadnego porozumienia. (...) Cała sytuacja w której się znaleźliśmy jest trudna i została stworzona przez Komisję Europejską. Odpowiedzialność za to, że nie mamy porozumienia spoczywa na KE - oznajmił Orban, dodając, że propozycja embarga na ropę naftową nie została właściwie skonsultowana z Budapesztem i nie uwzględnia zagrożenia dostaw energii dla jego kraju.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że "spodziewa się, iż szósty pakiet sankcji na Rosję zostanie przedstawiony w ciągu najbliższych 48 godzin". 

"Ministerstwo Obrony Ukrainy stwierdza, że ​​walki na wschodzie osiągnęły maksymalną intensywność" - podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na rzecznika MON, Ołeksandra Motuzyanyka.

Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy oraz możliwe dostawy LNG były tematami spotkania w Kairze prezydentów Polski i Egiptu. Andrzej Duda podkreślił, że przy stole negocjacyjnym nie może zabraknąć Ukrainy; Abd el-Fatah es-Sisi mówił o konieczności pokojowego zakończenia konfliktu.

"Struktury obronne w Odessie są rozbierane" - podaje portal Ukrainska Prawda. 

"W centralnej części miasta przedsiębiorstwa użyteczności publicznej demontują konstrukcje zainstalowane w pierwszych tygodniach inwazji na Rosję na pełną skalę" - informowała rada miasta. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przekonany, że "wcześniej czy później" uda się osiągnąć konsensus wśród przywódców państw UE w sprawie embarga na rosyjską ropę. Powiedział to w poniedziałek przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, na którym jednym z tematów będzie szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji.

W połowie kwietnia austriacki tygodnik "News" przedstawił "dogłębną analizę psychologiczną" szefa ukraińskiego rządu Wołodymyra Zełenskiego. Opis miał charakter antysemicki, nawiązywał do czasów pamfletów z czasów narodowego socjalizmu – pisze portal dziennika "Spiegel" i zastanawia się, "jak jawny antysemityzm dostał się do jednego z największych magazynów w Austrii".

Zełenski w artykule opisany został jako "człowiek, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając - jak wampir", będąc napędzany przez "traumę żydowskich przodków".

Felietonista Christian Ortner jako jeden z pierwszych dostrzegł, że porównanie polityka pochodzenia żydowskiego z wysysającym krew wampirem miało wcześniej miejsce w propagandowych nazistowskich magazynach, takich jak "Der Stuermer" czy "Voelkische Beobachter".

 

W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu zdrożała żywność, produkty wwożone z anektowanego Krymu są kilkakrotnie droższe, miasto jest faktycznie zablokowane, bo nie można z niego wyjechać - powiedział ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

Na briefingu dla prasy w Kijowie mer, reprezentujący administrację lojalną wobec władz Ukrainy, powiedział, że mieszkańcy Melitopola mają problemy z pracą.

Fedorow wyraził wdzięczność tym mieszkańcom Melitopola, którzy "nadal, nawet po trzech miesiącach okupacji wychodzą na ulice w centrum i demonstrują swoje poglądy" proukraińskie. Taki patriotyczny wiec odbył się w parku miejskim w minioną niedzielę.

 

 

Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, że zboże zebrane podczas najbliższych żniw może wpaść w ręce Rosjan. 

- Mamy nadzieję, że przed rozpoczęciem żniw, które w południowych regionach zaczną się już w najbliższych tygodniach, uda nam się wygrać i odzyskać te terytoria - stwierdził. 

 

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

"Widzimy, że skradziono blisko pół miliona ton zbóż" - powiedział Wysocki w państwowej telewizji. Mamy dowody na to, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach, w obwodach chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim - podkreślił.

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk powiedział, że sytuacja w Siewierodoniecku jest trudna i na obrzeżach trwają walki uliczne. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.

Według jego słów armia ukraińska dokłada wszelkich starań, by uniknąć otoczenia swych oddziałów w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Tymczasem szturm trwa w kilku kierunkach i najzacieklejsze walki toczą się na trzech kierunkach: Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego.

Papież Franciszek podziękował Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji za zaangażowanie na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. W przesłaniu skierowanym do tej organizacji pomocowej podkreślił, że nie można też zapominać o milionach uchodźców w innych częściach świata.

- Nie możemy zapominać o milionach osób proszących o azyl, uchodźcach i wysiedlonych w innych częściach świata, którzy rozpaczliwie potrzebują tego, by zostali przyjęci, chronieni i kochani - mówił papież Franciszek. 

Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Wskutek ostrzału zginął francuski dziennikarz telewizji BFMTV Frederic Leclerc-Imhoff, robiący materiał o ewakuacji.

"Ramzan Kadyrow pokazał zdjęcie pobitego jeńca - żołnierza Ukraińskich Sił Zbrojnych - dołączając do wideo wpis: przypadkowo nadepnął na grabie" - podaje NEXTA na Twitterze.

Unijni przywódcy, którzy spotkają się w poniedziałek na szczycie w Brukseli powinni osiągnąć "ogólne" porozumienie w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy - ocenił premier Bułgarii Kirił Petkow przed rozpoczęciem spotkania.

Z kolei premier Estonii Kaja Kallas stwierdziła, że państwa członkowskie prawdopodobnie nie osiągną pełnego porozumienia w sprawie nowych sankcji wobec Rosji.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obradujące od piątku w Wilnie jednogłośnie przyjęło deklarację wzywającą do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i zwiększenia dostaw broni na Ukrainę.

Żaryn: Rosja kontynuuje propagandową akcję informacyjną wymierzoną w Polskę w związku z wojną na Ukrainie

"Na ulicach Siewierodoniecka trwają zacięte walki z okupantami" - informuje NEXTA.

Już 4,8 mln uchodźców powróciło do Ukrainy z zagranicy – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw na Telegramie.

Jak podał, od początku wojny, czyli od 24 lutego z kraju wyjechało 7,6 mln Ukraińców. "Teraz zauważamy stabilną tendencję do powracania Ukraińców do domu. Jest takich osób już 4,8 mln, czyli 60 proc. wszystkich uchodźców” – napisał Andrusiw.

Trzeba podejmować odważne decyzje, nawet jeśli one są trudne – powiedział w Katowicach wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do toczącej się na forum UE dyskusji w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę. Podkreślił, że Polska namawia wszystkie kraje Unii do poparcia embarga.

Co najmniej 16 tys. mieszkańców Mariupola zostało pochowanych przez rosyjskich okupantów od połowy kwietnia w zbiorowych mogiłach w obwodzie donieckim – poinformowała rada miejska tego miasta. 

"W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 243 dzieci, a 444 zostało rannych" - podaje Hromadske.

Nasi obrońcy zniszczyli rzadką bestię - unikalny Mi-35M ze skośnym automatem, jak u śmigłowca uderzeniowego Mi-28 - przekazała agencja UNIAN, powołując się na informacje rzecznika odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka.

"Okupanci zniszczyli nowoczesną bazę rowerową, otwartą jesienią zeszłego roku" - podaje NEXTA.

W Mikołajowie, w wyniku porannego ostrzału Rosjanie zniszczyli 21 budynków mieszkalnych - informuje NEXTA na Twitterze. 

"W Mariupolu pojawiło się 25 nowych, masowych grobów - podaje portal Gordonua.com, powołując się na radę tego miasta.

Mamy w Polsce bardzo duży margines bezpieczeństwa żywnościowego — powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że wojna w Ukrainie powoduje znaczny wzrost cen żywności. Zaapelował do Unii Europejskiej o czyny, a nie tylko słowa o pomocy.

"Rosja używa zakazanej amunicji kasetowej" - informuje NEXTA na Twitterze, dołączając do wpisu zdjęcie pocisków.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Rzeszowie wynika, że od początku br. na Podkarpaciu legalną pracę podjęło ponad 8,8 tys. obywateli Ukrainy – poinformował Krzysztof Powrózek z WUP.

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obwodu mikołajowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek rano – poinformowały na Facebooku władze tego regionu na południu Ukrainy.

"Minister Obrony Narodowej Słowacji potwierdził przekazanie sprzętu wojskowego Ukrainie" - podaje NEXTA.

W pobliżu budynku okupacyjnej administracji Melitopola w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do wybuchu - poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer miasta Iwan Fedorow. Zdaniem samorządowca wybuch można tłumaczyć próbą "pozbycia się" przez Rosjan kolaborantów, którzy "nie robią zbyt dobrze tego, do czego się zobowiązali".

"Rosyjski żołnierz jest podejrzany o zabójstwo z premedytacją dziesięciu osób w obwodzie czernihowskim" - podaje agencja Ukrinform, powołując się na Prokurator Generalną Ukrainy.

"Podejrzany podczas zajęcia jednej z wsi w obwodzie czernihowskim, wraz z innymi uzbrojonymi żołnierzami przymusowo umieścił w piwnicy szkoły ok 350 miejscowych, w tym 77 dzieci. Wcześniej Rosjanie zmuszali mieszkańców do publicznego rozbierania się w temperaturze poniżej zera" - informuje Ukrinform.

"Z powodu nieludzkich warunków i zakazu opuszczenia piwnicy, rosyjski wojskowy zabił 10 cywilów" - czytamy w oświadczeniu. Postępowanie przygotowawcze jest w toku. 

Nawet sześć milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii może mieć ograniczone dostawy prądu podczas najbliższej zimy w efekcie rosyjskiej napaści na Ukrainę - zakłada rządowy najgorszy scenariusz, o którym informuje w poniedziałek dziennik "The Times".

Minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna odwiedziła Buczę - poinformował szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba. 

Według komunikatu francuskiego MSZ celem wizyty Colonny, która ma się spotkać z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, jest podkreślenie solidarności z Ukrainą i zaoferowanie temu państwu więcej wsparcia w czasie wojny z Rosją.

Siły ukraińskie wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości, które były zajęte przez wojska rosyjskie – poinformował  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu na Telegramie.

Zełenski podkreślił, że w wyzwalanych miejscach przywracane są dostawy prądu i wody, łączność, transport oraz usługi socjalne.

Zapewnił, że władze pamiętają o wszystkich miastach i miejscowościach, które wciąż są pod okupacją. Wymienił m.in. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar i Mariupol.

"Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nikogo nie pozostawimy u wroga" – oświadczył.

Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.

Przestał istnieć pluton 104. pułku desantowo-szturmowego 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk rosyjskich; w sumie około 20 żołnierzy wraz ze sprzętem. 

Poniedziałkowe spotkanie w Brukseli ambasadorów państw członkowskich UE w poszukiwaniu kompromisu w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę, zakończyło się bez przełomu. Węgry nadal nie akceptują nałożenia sankcji na ropę, wysuwając kolejne postulaty - przekazało PAP źródło unijne w Brukseli.

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.

Rodzinom walczących na Ukrainie oficerów z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji dowództwo zabroniło wyjeżdżać z kraju i grozi przesiedleniem na rosyjski Daleki Wschód, jeśli wojskowi nie będą wykonywać rozkazów – podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

Według HUR dowództwo okręgu już poleciło przymusowo wysiedlić z mieszkań służbowych kilka rodzin wojskowych z 332. pułku śmigłowców 6. Armii sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.

Jak podkreślono, HUR stale uzupełnia listę zbrodni wojennych popełnianych przez żołnierzy 332. pułku śmigłowców i wszyscy oni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Rzecznik Finansowy uruchomił ukraińską wersję językową własnej strony internetowej - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie biuro prasowe Rzecznika Finansowego. Strona zawiera informacje z zakresu działalności Biura Rzecznika oraz porady i ostrzeżenia dla gości z Ukrainy.

Jak wyjaśniono w komunikacie, strona po ukraińsku zawiera także informacje o udzielanej pomocy dla klientów rynku bankowo-kapitałowego i ubezpieczeniowego.

Niemcy, które zapowiedziały dostawy broni "na dużą skalę" dla Ukrainy, w rzeczywistości dostarczają jedynie bardzo drobny sprzęt wojskowy; kanclerz Olaf Scholz rujnuje reputację niemieckiej polityki - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Najpierw minister obrony (Christine) Lambrecht uznała pięć tysięcy hełmów w styczniu za >>bardzo wyraźny sygnał<< wsparcia, nie chcąc oczywiście prowokować Rosji. Potem kanclerz Scholz przez wiele tygodni kręcił głową, gdy pytano go o broń ciężką. Liderowi jego grupy parlamentarnej (SPD) (Rolfowi) Muetzenichowi nie podobał się cały militarystyczny wydźwięk dyskusji o wojnie" - przypomina "FAZ".

Według gazety "dopiero pod koniec kwietnia poinformowali, że jednak będą dostarczać" broń. Na przykład wymieniając czołgi z Polską, której w odpowiedzi na skargę, że jeszcze nic nie dotarło, po kilku tygodniach powiedziano, że "nie mogło to nastąpić za naciśnięciem guzika i że doszło do nieporozumień" - czytamy w komentarzu.

Każda nasza instytucja - czy to uczelnia artystyczna, czy muzeum - albo przyjęła uchodźców wojennych, albo zatrudniła wybitnych specjalistów - wskazał Piotr Gliński w rozmowie w Radiu Kraków, omawiając kwestie pomocy artystom z Ukrainy, którzy rezydują w Polsce.

Uporczywa blokada przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO stawia pytanie o wiarygodność Turcji jako sojusznika Zachodu - napisał w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym holenderski dziennik "De Telegraaf".

Niedawno prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wypowiedział się przeciwko przystąpieniu dwóch skandynawskich krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według Erdogana Turcja nie może zgodzić się na przystąpienie do Sojuszu "krajów wspierających terroryzm".

Rosyjskie wojska kontrolują pas szerokości około 100 metrów w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko w Radiu Swoboda.

- Walki toczą się w okolicach Siewierodoniecka. Z dwóch kierunków – Nowoajdaru i Starobielska – wróg zdołał wejść do Siewierodoniecka i kontroluje pas około 100 metrów. Ale dalej nie zdołał się znacząco przesunąć, nasi chłopcy się bronią – oznajmił Własenko.

Rosyjscy żołnierze gotowi są zabić swoich generałów, zmuszających ich do ataków na pozycje wojsk ukraińskich - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich wojskowych.

SBU przytacza słowa walczącego w obwodzie donieckim żołnierza, który podczas rozmowy z żoną powiedział, że jego koledzy omal nie zastrzelili generała Walerija Sołodczuka, gdy ten próbował zmusić ich do walki.

"Jeden z żołnierzy, dzieciak, wyciągnął granat i zagroził, że wysadzi siebie i generała; Sołodczuk uciekł i schował się do swojej chaty" - relacjonował żołnierz.

Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki zapis znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.

"Sztuka pomaga Ukrainie" to aukcja Fundacji Dziedzictwa Kresowego i Instytutu POLONIKA. Pieniądze z licytacji dzieł sztuki w całości wesprą zakup sprzętu medycznego dla Ukrainy. Aukcja rozpoczęła się w poniedziałek - poinformował organizator.

Główny cel premiera Mateusza Morawieckiego, to utrzymanie jedności europejskiej - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o zbliżający się szczyt UE. Jeśli choć jedno państwo UE się nie zgodzi, nie będziemy mieli szóstego pakietu sankcji wobec Rosji - dodał.

W Brukseli ruszy dwudniowy szczyt UE, a jego głównymi tematami mają być rosyjska agresja na Ukrainę, obronność, energetyka oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Unijni liderzy mają też dyskutować na temat kolejnego pakietu sankcji na Rosję.

Dziś, gdy słucham skomponowanej przez Andrzeja Kurylewicza muzyki do serialu "Polskie drogi" bardzo się wzruszam, bo dla mnie te polskie drogi stały się święte, prowadzą do bezpiecznych miejsc miliony ukraińskich kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych - mówi Ołeksij Kogan, prezenter radiowy, muzyk i popularyzator polskiego jazzu na Ukrainie.

Walki z wojskami rosyjskimi trwają już na ulicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w tym obwodzie.

Podkreślił, że kluczowa infrastruktura w mieście została już zniszczona prawie w 100 proc. i uszkodzono 90 proc. budynków mieszkalnych, z czego 60 proc. w stopniu krytycznym.

Hajdaj dodał, że na ulicach leżą trupy rosyjskich żołnierzy, a jest gorąco, co może doprowadzić do chorób.

Wojska ukraińskie przesunęły się średnio o 8-10 km na kierunku chersońskim i zaporoskim – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenki.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,7 mln osób – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,7 tys. osób.

Jak poinformowała SG, w niedzielę do Polski z Ukrainy wjechało 21,7 tys. osób - to spadek o 14 proc. względem statystyk z soboty, kiedy było 25,2 tys osób. Natomiast w poniedziałek do godziny 7 rano przybyło 5,5 tys. osób - spadek o 8,3 proc. w stosunku do danych z niedzielnego poranka.

Egipt jest kluczowym partnerem w świecie arabskim, a my staramy się budować koalicję wsparcia dla Ukrainy i doprowadzić do odblokowania Morza Czarnego oraz eksportu ukraińskiej żywności - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o wizycie polskiej delegacji z prezydentem Andrzejem Dudą w Kairze.

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

"Detonacja trwała co najmniej godzinę" – napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji.

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ok. 30 350 żołnierzy, w tym 200 w ciągu minionej doby - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W niedzielę wojska ukraińskie zniszczyły m.in. 11 rosyjskich czołgów, po 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych oraz dwa pociski manewrujące. 

 

Szacujemy, że od 1 września naukę w polskich szkołach może rozpocząć 400 tys. dzieci z Ukrainy - poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Jak dodał, w polskim systemie oświaty uczy się obecnie 195 tys. uczniów z Ukrainy.

Wojska ukraińskie zniszczyły rosyjski punkt kierowania zwiadem bezzałogowym oraz punkt dowodzenia jednego z pododdziałów - poinformowało dowództwo operacyjne Południe, podsumowując na Telegramie sytuację z niedzieli.

Według ukraińskiego dowództwa, na południu wojska rosyjskie straciły 67 żołnierzy i 27 sztuk sprzętu bojowego, w tym sześć czołgów T-62.

"Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta" – podano. Wróg ściąga rezerwy do obwodu chersońskiego, w ciągu ostatnich kilku dni wzmocnił oddziały około 120 czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-2.

Nowa szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowało francuskie MSZ.

Według komunikatu ministerstwa celem wizyty Colonny, która kieruje MSZ Francji od 20 maja, będzie podkreślenie solidarności z Ukrainą i zaoferowanie temu państwu więcej wsparcia w czasie wojny z Rosją.

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko podał na Telegramie, że siły rosyjskie ostrzelały z artylerii rejon (powiat) krzyworoski. 

Dwa ataki rakietowe przypuszczono na obwód odeski. Jedną z rosyjskich rakiet zestrzeliły ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej – poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Telegramie.

Portal Suspilne poinformował też, powołując się na przedstawicieli władz lokalnych, o rosyjskich atakach w obwodzie sumskim, mikołajowskim i charkowskim. 

Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Hajdaj sprecyzował, że Rosjanie są na północno-wschodnich i południowo-wschodnich okolicach miasta, ostatniego dużego bastionu wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.

Zabici cywile to mieszkańcy jednej dzielnicy, którzy przygotowywali posiłek na dworze, gdy rozpoczął się ostrzał.

Hajdaj podkreślił, że trwają zacięte walki zarówno o Siewierodonieck, jak i Lisiczańsk, a wróg stosuje wszelką możliwą broń, w tym lotnictwo. 

Tam, gdzie był nasz dom, teraz jest Rosja – mówią uchodźcy z okolic Ługańska, którzy dwa dni po tym, jak do ich wioski weszły wojska rosyjskie, uciekli na zachód Ukrainy. To straszne, że na Ukrainie w XXI wieku ludzie nie mogą powiedzieć głośno, że są Ukraińcami - podkreślają.

- U nas w całej wsi nie ma spokoju, wszędzie wokoło jest wojna – powiedział Orest, który wraz z Anną od blisko dwóch miesięcy mieszka w szkole w Borysławiu w obwodzie lwowskim.

Traktat NATO-Rosja podpisany przed 25 laty już nie ogranicza możliwości wzmacniania obecności Sojuszu na wschodzie ponieważ Rosja naruszyła porozumienie najeżdżając Ukrainę – oświadczył w rozmowie z agencją BNS zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

Rosja prawdopodobnie poniosła na Ukrainie druzgocące straty wśród oficerów średniego i niższego szczebla, co pogłębi jej problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Dowódcy brygad i batalionów prawdopodobnie wysyłani są w rejon zagrożenia, ponieważ ponoszą bezwarunkową odpowiedzialność za wyniki swoich jednostek. Podobnie młodsi oficerowie musieli kierować działaniami taktycznymi na najniższym szczeblu, ponieważ armia nie dysponuje kadrą wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Wojska ukraińskie przeprowadziły skuteczną kontrofensywę na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowskiego na południu Ukrainy, zmuszając wojska rosyjskie do zajęcia pozycji obronnych - potwierdził w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Zdaniem analityków ośrodka kontrofensywa nie doprowadzi do odbicia znaczących obszarów w tej części kraju, jednak może spowolnić konsolidację administracyjnej kontroli okupowanych terytoriów i zmusić Rosjan do rozlokowania większej liczby żołnierzy.

Na kierunku południu wróg skupia wysiłki na utrzymaniu zajętych terenów i zapobieganiu przerzucania sił ukraińskich w innych kierunkach. Uzupełnia też straty, przemieszczając sprzęt z Rosji i Krymu.

Przeciwnik kontynuuje ponadto ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich na kierunku krzyworoskim.

Sztab Generalny podkreśla, że w ciągu doby siły ukraińskie zestrzeliły dwie rosyjskie rakiety manewrujące i trzy bezzałogowce. W tym czasie odparto też 14 ataków wroga w Donbasie

Na wschodzie wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na działaniach ofensywnych w celu otoczenia sił ukraińskich w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim oraz odblokowania najważniejszych szlaków logistycznych.

Wróg umacnia się w Łymanie w obwodzie donieckim i przegrupowuje siły w celu dalszej ofensywy na Słowiańsk. Umacnia się również na północny wschód i południowy wschód od Siewierodoniecka. Przerzuca przy tym uzbrojenie z terytorium Rosji.

Na kierunku siewierskim wróg przeprowadził ataki lotnicze na obiekty w obwodzie sumskim. Na kierunku charkowskim natomiast ostrzelał rejony na północ i północny wschód od Charkowa, jak również szereg innych miejscowości.

Na kierunku zaporoskim okupanci wzmacniali ugrupowania, przerzucając do 120 sztuk sprzętu i broni z okolic Melitopola w stronę Wasylówki.

Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W celu wsparcia wojsk na północ od Iziumu w obwodzie charkowskim wróg utrzymuje w gotowości eskadrę śmigłowców Ka-52. Aby uzupełnić straty, siły rosyjskie przemieściły do zajętych miejscowości ponad 250 sztuk sprzętu bojowego.

Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armii.

Rosyjska propaganda próbuje zdyskredytować Ukraińców ubiegających się o ochronę w Unii Europejskiej, poinformowała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa.

- Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o "zmęczeniu" Europejczyków Ukraińcami, niedogodnościach, jakie powodują dla obywateli Europy i Rosjan mieszkających w Europie, oraz twierdzą, że poparcie dla obywateli Ukrainy w Europie jest z każdym dniem coraz mniejsze – powiedziała Denisowa.

Według niej dehumanizacja, tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy w cywilizowanym świecie, wywołania w stosunku do niej atmosfery nienawiści i wrogości oraz podżeganie do dyskryminacji .

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek, aby zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy i pomóc jej odeprzeć atak Rosji, ale rozmowy zostaną przyćmione przez brak porozumienia w sprawie nowego pakietu sankcji wobec Moskwy, informuje Reuters.

Mimo starań od początku maja, rządy UE nie mogą dojść do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Moskwy, ponieważ jeden z elementów – embargo na zakup rosyjskiej ropy – jest nie do zaakceptowania przez Węgry i stanowi duży problem dla Słowacji i Czech.

Inne elementy, takie jak odłączenie największego rosyjskiego Sbierbanku od systemu SWIFT, zakazanie rosyjskim nadawcom wstępu do UE i dodanie większej liczby osób do listy, których aktywa są zamrożone i które nie mogą wjechać do UE, są blokowane przez brak porozumienia w sprawie zakazu importu ropy.

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rosyjski prezydent Władimir Putin nie wygra wojny z Ukrainą, poinformował Ukrinform relacjonując wypowiedź kanclerza skierowaną do uczestników odbywającego się w niedzielę min. w Berlinie telewizyjnego maratonu Save Ukraine.

- Jesteśmy z Wami – myślami i sercami -  powiedział Scholz podczas łączenia video do zgromadzonych przed Bramą Brandenburską uczestników maratonu Save Ukraine.

- Putin nie wygra... Jesteśmy z wami, jesteśmy zjednoczeni. Budujemy plany powojennej odbudowy Ukrainy- dodał.

Scholz zauważył, że Niemcy wraz z przyjaciółmi i partnerami pomagają zapobiec załamaniu się ukraińskiej gospodarki oraz wysyłają broń, aby pomóc Ukraińcom w obronie kraju.

Traktat NATO-Rosja podpisany przed 25 laty już nie ogranicza możliwości wzmacniania obecności Sojuszu na wschodzie ponieważ Rosja naruszyła porozumienie najeżdżając Ukrainę – oświadczył w rozmowie z agencją BNS zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

Zgodnie z umową NATO-Rosja zawartą w 1997 roku, NATO zobowiązało się do nierozmieszczania na stałe znaczących sił w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w krajach bałtyckich. Rosja z kolei zobowiązała się do "niepodejmowania agresji przeciwko swoim sąsiadom" i z tego się nie wywiązała – wskazał Geoana i dodał, że w związku z tym Sojusz nie ma już ograniczeń w rozbudowie sił na wschodnim skrzydle.

W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim, poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji opublikowanego na Facebooku.

"Funkcjonariusze Specjalnego Batalionu Policji GUNP w obwodzie ługańskim ewakuowali z miasta Siewierodonieck pięciu cywilów, którzy zostali ranni podczas ostrzału artyleryjskiego miasta przez siły okupacyjne.Wszystkim rannym zapewniono pierwszą pomoc i przewieziono do szpitali w obwodzie donieckim" – czytamy w oświadczeniu policji.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie