Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Będzie dodatkowe posiedzenie Senatu

Polska
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Będzie dodatkowe posiedzenie Senatu
Twitter/Senat RP
Senat zbierze się w pierwszy dzień czerwca, aby zająć się ustawą o Sądzie Nawjyższym

Senat RP dodatkowo zbierze się w środę 1 czerwca, aby zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym - przekazał wicemarszałek izby wyższej Marek Pęk. Zmiany przegłosowane przez Sejm w ostatni czwartek zakładają m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.

Jak uściślił Pęk, Senat zajmie się ustawą o Sądzie Najwyższym 1 czerwca o godz. 16:00. Wcześniej, bo o godz. 9 rano zbiorą się połączone komisje izby wyższej.

 

Zdaniem wicemarszałka "presja", by Senat szybciej zajął się nowelizacją przepisów o SN, "ma sens". Swój tweeterowy wpis opatrzył też hasztagiem #KPO - nawiązuje to do środków, jakie mają trafić do Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

 

Reforma w Sądzie Najwyższym. Co zmieni nowelizacja ustawy?

Aby pieniądze spłynęły do naszego państwa, Komisja Europejska postawiła warunki. Jednym z nich jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, co przewiduje nowelizacja. Zgodnie z nią sędziowie zasiadający teraz w tej izbie otrzymają możliwość przejścia do innej izby albo w stan spoczynku.

 

W SN ma pojawić się również Izba Odpowiedzialności Zawodowej, do której losowane byłyby 33 osoby. Spośród nich prezydent RP wybierałby 11 sędziów na pięcioletnią kadencję.

 

Z kolei przewidziany w noweli "test bezstronności i niezawisłości sędziego" ma dać każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Solidarna Polska przeforsowała zmianę ws. "testu bezstronności sędziego"

Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania, z wyjątkiem postępowań zakończonych prawomocnym orzeczeniem.

 

Poprawkę zmierzającą do wyłączenia "testu bezstronności sędziego" w odniesieniu do prawomocnych wyroków do projektu zgłosiło PiS; na zmianę taką nalegała Solidarna Polska.

 

W nowelizacji znalazł się także przepis przewidujący - w ciągu pół roku od wejścia jej w życie - możliwość wznowienia spraw sędziów ukaranych dyscyplinarnie prawomocnymi orzeczeniami Izby Dyscyplinarnej lub tych, którym uchylono immunitety.

wka / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie