"Państwo w Państwie". Egzekucje komornicze, sprawy sądowe. Życie Andrzeja S. z Zakopanego

Polska
"Państwo w Państwie". Egzekucje komornicze, sprawy sądowe. Życie Andrzeja S. z Zakopanego
Polsat News
Andrzej S. jeszcze kilkanaście lat temu znajdował się na liście 50 najbogatszych Polaków wg. tygodnika "Wprost"

Andrzej S. jest z zawodu cieślą, ale przede wszystkim znany jest ze swojej lokalnej działalności przedsiębiorczej. Jednak jego życie to również milionowe długi, uciekanie z majątkiem, niedokończone inwestycje, egzekucje komornicze i sprawy sądowe. O kontrowersjach wokół zakopiańskiego biznesmen w programie "Państwo w Państwie". Transmisja w niedzielę o 19:30.

Andrzej S. jeszcze kilkanaście lat temu znajdował się na liście 50 najbogatszych Polaków wg. tygodnika "Wprost". Swoją karierę zaczął jeszcze w latach 70-tych, a pierwszym biznesem była hodowla świń na farmie w rodzinnym Zębie.

 

Interes okazał się bardzo dochodowy, co umożliwiło mu zakupienie kilku atrakcyjnych nieruchomości m.in. hotelu "Morskie Oko" na Krupówkach, zakopiańską restaurację "Kolorowa", ośrodek wczasowy "Salamandra", czy były Dom Partii w Zakopanem. Te oraz inne nieruchomości posłużą później do nieprawidłowych zabezpieczeń kredytów, które Andrzej S. oraz jego rodzina uzyskiwała na bieżącą działalność.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie". Pani Maria nigdy nie miała długów. Teraz może stracić dach nad głową

 

Inwestycje oraz obrót sporym kapitałem (w 2007 r. wartość jego majątku została oceniona na 670 mln złotych) doprowadziły Andrzeja S. do "bankructwa". Na jaw zaczęły wówczas wychodzić wszystkie jego długi oraz sprawy karne związane z oszustwami finansowymi.

 

WIDEO: Od 1993 do 2016 r. Andrzej S. został skazany ok. 20 razy

 

Skazany ok. 20 razy

Od 1993 do 2016 r. Andrzej S. został skazany ok. 20 razy - przeważnie na karę grzywny. W tym okresie Andrzej S. miał był dłużnikiem kilku podmiotów w tym PFRON (ponad 50 tys. zł), jak również, ostatecznie spłaconych - Urzędów Gminy w Zakopanem, Czorsztynie czy Rędzinach. Po wygranych sprawach w sądach, egzekucje komornicze były umarzane jako bezskuteczne, wobec braku środków do spłaty.

 

I tutaj dochodzimy do sedna przedmiotowej sprawy - Andrzej S. okazał się bardzo biegły w ukrywaniu i zbywaniu majątku. Jedynie wierzyciele, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie drogi karnej, byli w stanie uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń (m.in. wskazane Urzędy, w tym Skarbowy, ZUS).

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie": przez kilkanaście lat spłacali kredyt. Przez budowę drogi zostaną z niczym

 

Ważną rolę w procederze Andrzeja S. odgrywa jego rodzina. W wyniku interwencji jednego z wierzycieli Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uznał za nieważne 10 umów darowizn na rzecz dzieci Andrzeja S. (na łączną kwotę ok. 630 tys. zł). Jego dzieci brały też udział w zaciąganiu niespłacanych później latami wielomilionowych kredytów. Tym wątkiem nadal zajmuje się prokuratura.

 

Więcej w materiale Agnieszki Zalewskiej w programie "Państwo w Państwie" o 19:30 w telewizji Polsat i Polsat News.

Przemysław Siuda/grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie