"Państwo w Państwie". Pani Maria nigdy nie miała długów. Teraz może stracić dach nad głową

Polska
"Państwo w Państwie". Pani Maria nigdy nie miała długów. Teraz może stracić dach nad głową
Polsat News
Pani Maria znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, może stracić dach nad głową. Po licytacji komorniczej bank wypowiedział umowę kredytu i zażądał natychmiastowej spłaty

Niepełnosprawna, samotna matka trójki dzieci musi walczyć z mężczyzną, który... kupił połowę jej mieszkania. Mimo że nigdy nie miała długów, może stracić dach nad głową.

Pani Maria ze swoim przyszłym mężem Mariuszem poznali się w szkole dla osób niepełnosprawnych, oboje są słabowidzący. W 2012 roku, na kredyt, kupili mieszkanie w Sieradzu. Po pewnym czasie w ich małżeństwie przestało się układać.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie": pożar państwowego budynku. Rodzina dostała nakaz wyprowadzki

 

Para zdecydowała się na rozdzielność majątkową, a wspólne mieszkanie podzielono po połowie dla każdego ze współmałżonków. Później jednak mąż porzucił rodzinę. Przez kilka miesięcy miał status osoby zaginionej, ukrywał się. Po odnalezieniu przez policję, zastrzegł, że nie chce mieć kontaktu z rodziną.

 


- Po kłótni po prostu wyszedł do pracy i już z niej nigdy nie wrócił. Dwa lata myśleliśmy, że zaginął, nie wiedzieliśmy co się z nim dzieje, czy w ogóle żyje. A później jak gdyby nigdy nic przyszło pismo z sądu, że podpisał oświadczenie, że nie chce mieć żadnego kontaktu z rodziną - opowiada pani Maria.

Mąż kobiety popadł w długi

Mężczyzna popadł w ogromne długi. Po jakimś czasie jeden z wierzycieli skierował sprawę do komornika, a ten wszczął egzekucję z połowy mieszkania. Udział męża został wystawiony na licytację. Pani Maria jako współwłaściciel nie miała prawa pierwokupu.

- Jak się dowiedzieliśmy, że jest ta licytacja, to zaczęliśmy działać, zbieraliśmy pieniądze po całej rodzinie. Udało się uzbierać 70 tysięcy. Niestety, okazało się, że to za mało - powiedziała Małgorzata, siostra pani Marii.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie": zamiast wymarzonych domów i spokoju - rwąca rzeka pod oknami


We wrześniu 2021 roku udział w mieszkaniu został kupiony na licytacji przez radcę prawnego z Łodzi, zajmującego się skupem nieruchomości. Pani Maria też brała udział w licytacji, została przebita o tysiąc złotych. W ten sposób obcy człowiek stał się współwłaścicielem jej mieszkania.

- Prawo w tym zakresie stanowi jasno. Współwłaściciel nie ma żadnych dodatkowych praw, a licytacja odbywa się na klasycznych warunkach, wygrywa ten, kto zaproponuje najwięcej - tłumaczy Jacek Klęk z Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Kobieta może stracić dach na głową

Teraz, nowy współwłaściciel stawia zaporowe warunki. Z jednej strony żąda ogromnej kwoty, gdy pani Maria pyta o wykup jego części mieszkania, z drugiej odrzuca ofertę zakupu części pani Marii. Grozi, że wprowadzi się do mieszkania.

 

ZOBACZ: "Państwo w Państwie". Policjanci pobili go i klęczeli na szyi. Zapis monitoringu ujawnił prawdę

 

- Nikogo nie powinno interesować, co zamierzam zrobić ze swoją własnością. Ja się innym do ich majątku nie wtrącam. Jak kogoś wzrusza sytuacja tej Pani to zapraszam, mogę ten udział odsprzedać - powiedział nabywca udziału w mieszkaniu.

"Nawet nie mam prawa czuć się pokrzywdzona"

Pani Maria znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, może stracić dach nad głową. Po licytacji komorniczej bank wypowiedział umowę kredytu i zażądał natychmiastowej spłaty. Nawet jeśli nowy współwłaściciel zgodziłby się na proponowaną kwotę wykupu, wszystkie pieniądze i tak zostałyby przeznaczona na spłatę kredytu. Oznacza to, że pani Maria nie będzie miała pieniędzy na wynajęcie innego mieszkania dla siebie i swoich dzieci

 

- Ja nie mam prawa nawet czuć się pokrzywdzona, bo tu wszystko dzieje się zgodnie z prawem. Mimo że o wszystko zadbałam, walczyłam, to państwo nie jest w stanie mnie ochronić - mówi pani Maria

Chociaż po rozwodzie sąd przyznał alimenty na dzieci, były mąż uchyla się od ich płacenia. Mimo tego kobieta regularnie opłacała wszystkie rachunki, nie ma żadnych długów. Więcej w materiale Agnieszki Zalewskiej w programie "Państwo w Państwie" o 19:30 w Polsacie. 

nb/ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie