Zabójstwo na Nowym Świecie. Żaryn: Wykorzystywane również w dezinformacji

Polska
Zabójstwo na Nowym Świecie. Żaryn: Wykorzystywane również w dezinformacji
Polsat News
Żarn podkreślił, że zabójstwo w Warszawie zostało wykorzystane do działań informacyjnych wymierzonych w relacje między Polakami a Ukraińcami

- Zabójstwo mężczyzny na Nowym Świecie w stolicy również było wykorzystywane w dezinformacji i rozbudzania nienawiści wobec uchodźców - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Żaryn powiedział, że rozbudzanie wrogości między Polakami a Ukraińcami, to jedno z działań rosyjskiej dezinformacji.

- Część przekazów jest próbą przekonania Polaków, że przyjmując uchodźców z Ukrainy sami się narażają na kryzys ekonomiczny, problemy z bezpieczeństwem i kłopoty społeczne - podkreślił.

 

Zwrócił uwagę, że przekaz mający na celu wywoływanie sprzeciwu Polaków wobec przyjmowania w naszym kraju uchodźców przed agresją Kremla jest uruchamiany często w oparciu o wydarzenia zupełnie niezwiązane z Ukraińcami w Polsce.

 

ZOBACZ: Warszawa. Zabójstwo na Nowym Świecie. Wydano listy gończe

 

- Tak było choćby po tragedii, do której doszło w Warszawie - po zabójstwie na Nowym Świecie identyfikowane były działania dezinformacyjne przekonujące, że morderstwo wynika z polityki przyjmowania ukraińskich uchodźców w Polsce - mówił rzecznik.

Powielano sugestie i fałszywe tezy

Podkreślił, że w mediach społecznościowych powielano sugestie i fałszywe tezy, mające na celu wskazanie, że za śmierć ofiary ataku w Warszawie odpowiedzialni są obywatele Ukrainy.

 

- W debacie na ten temat rozpuszczane były również fałszywe informacje, jakoby za większość przestępstw w Polsce odpowiadali Ukraińcy. Manipulowano też treściami sprzed lat, prezentując je jako obraz obecnych zagrożeń dla Polaków - wskazał.

 

Żarn podkreślił, że to zabójstwo w Warszawie zostało wykorzystane do działań informacyjnych wymierzonych w relacje między Polakami a Ukraińcami. Ten przypadek pokazuje, że wymierzona w dany kraj dezinformacja bazuje na aktualnych wydarzeniach atakowanego państwa, wpisując się w bieżącą agendę publiczną.

 

ZOBACZ: Warszawa. Zbigniew Ziobro: śledczy ustalili tożsamość podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie

 

- Przekazy kolportowane przy okazji zabójstwa w Warszawie wpisują się w działania rosyjskiej dezinformacji, która tworzy chaos informacyjny i realizuje interesy polityczne Kremla - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

"Wytwarzanie wrogości między Polakami i Ukraińcami"

- Dziś jednym z najważniejszych pól oddziaływania jest wytwarzanie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Należy zakładać, że każde budzące emocje społeczne zdarzenie może zostać wykorzystywane do szerzenia kłamstw mających na celu budowę wśród Polaków potencjału buntu przeciwko goszczeniu w Polsce uciekających przed rosyjskim zagrożeniem Ukraińców - stwierdził Żaryn.

 

Do zabójstwa 29-letniego mężczyzny na Nowym Świecie w Warszawie doszło nad ranem 8 maja. Ranny mężczyzna wszedł do jednego z całodobowych sklepów, obsługa wezwała pomoc, jednak po przewiezieniu do szpitala zmarł. Według policji mężczyzna miał zginąć podczas zajścia przy ul. Nowy Świat 30 w wyniku trzykrotnego ugodzenia ostrym narzędziem w klatkę piersiową.

 

W piątek policja opublikowała list gończy za trzecim z mężczyzn podejrzewanych o udział w tym zabójstwie 24-letnim Dawidem Mirkowskim, a wcześniej wystawiła listy gończe za 23-letnim Sebastianem Włodarczykiem i 27-letnim Łukaszem Goławskim z Warszawy.

 

Policja prosi też o zgłaszanie się naocznych świadków zdarzenia oraz tych osób, które posiadają na jego temat informacje.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie