Wojna w Ukrainie. Mychajło Podolak o broni Rosjan: ludzie płoną żywcem

Świat
Wojna w Ukrainie. Mychajło Podolak o broni Rosjan: ludzie płoną żywcem
Twitter/Михайло Подоляк
Wybuch bomb termobarycznych

Rosja stosuje przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Udostępnił nagranie, na którym widać działanie pocisków termobarycznych.

"Na nagraniu widać działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Niektórzy partnerzy wahają się w sprawie przekazywania koniecznego uzbrojenia, bojąc się eskalacji. Eskalacji?! Rosja już wykorzystuje najsilniejszą niejądrową broń przeciwko Ukraińcom, powodując, że ludzie płoną żywcem" - napisał Podolak na Twitterze.

 

 

"Może już czas dać odpowiedź nieludziom i przekazać Ukrainie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe?" - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Siewierodonieck pod ciągłym ostrzałem. "Mieszkańcy zapomnieli, kiedy było cicho"

 

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia, wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. Podczas detonacji wsysają one powietrze, wywołując zabójcze dla ludzi gwałtowne zmiany ciśnienia.

"Jeśli Rosja wygra, będzie III wojna światowa"

Wcześniej doradca prezydenta Zełenskiego ocenił, że jeśli Rosja wygra z Ukrainą, rosyjski szowinizm wzmocni się i będzie III wojna światowa. 

 

Podolak ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie otrzymają jak najszybciej wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, koszty wojny będą wyższe.

 

"Jeśli Rosja nie przegra, to rewanżyzm, rosyjski szowinizm będą tylko rosnąć. (...) I III wojna światowa, której tak się wszyscy boją, na pewno będzie" - powiedział doradca prezydenta, cytowany w piątek przez portal Espreso.

 

ZOBACZ: Ramzan Kadyrow grozi Polsce. Andrzej Zybertowicz: wypuszczanie maskotki

 

Według niego Rosja będzie "nienawidzić dużo bardziej" Ukrainę, która - jak dodał - "poniżyła" ją, "dowiodła, że nie jest ona drugą armią świata". "I będą chcieli się zemścić" - ocenił Podolak.

 

Zaznaczył też, że wewnętrzna transformacja polityczna Rosji rozpocznie się tylko w przypadku rosyjskiej przegranej w wojnie.

 

 

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie