Turcja. Szef MSZ: Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe wstrzymane. Rozmowy o wymianie jeńców
Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe zostały wstrzymane, między Kijowem i Moskwą trwają już tylko rozmowy w sprawie wymiany jeńców wojennych - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez turecką gazetę "Sabah".
"Obserwujemy zastój w negocjacjach pokojowych. Ukraina już nawet oświadczyła, że je przerwała. Trwają rozmowy w sprawie wymiany jeńców, ale rokowania o przerwaniu ognia zeszły na dalszy plan" - powiedział Cavusoglu.
Kontakty na linii Turcja - Ukraina
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan próbował wcześniej pośredniczyć w kontaktach Kijowa z Moskwą i doprowadzić do spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji na terytorium Turcji.
ZOBACZ: Ukraina. Sześciolatek z Mariupola z apelem do premiera Johnsona: Chciałbym, aby ludzie nie umierali
29 marca, przed negocjacjami delegacji obu krajów w Stambule, Erdogan bezpośrednio zwrócił się do skonfliktowanych stron, wzywając do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych.
Na początku kwietnia rząd w Ankarze zaproponował wsparcie w ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. Inicjatywa nie doszła jednak do skutku.
Tureckie negocjacje ws. eksportu ukraińskich zbóż
Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek 26 maja agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.
"Planowany korytarz otworzy drogę dla ukraińskich produktów, które przez Turcję trafią do docelowych rynków" - poinformowało źródło Reutera. "Negocjacje wciąż trwają" - dodano.
ZOBACZ: Ukrainka rosyjskiego pochodzenia straciła w Buczy męża i nienarodzone dziecko
Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed 24 lutym Ukraina eksportowała 4,5 mln ton produktów rolnych miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.
Czytaj więcej