Wojna w Ukrainie. Mistrz świata zginął broniąc Mariupola

Świat
Wojna w Ukrainie. Mistrz świata zginął broniąc Mariupola
Ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu

W walkach o Mariupol zginął ukraiński sportowiec Ołeksij Janin. Był mistrzem Ukrainy w kickboxingu i mistrzem świata w boksie tajskim. Oprócz niego w walce z najeźdźcą życie stracił również dwukrotny mistrz Ukrainy w boksie Ołeh Prudki.

W walkach o Mariupol zginął Ołeksij Janin, sportowiec i żołnierz Azowskiego Oddziału Specjalnego Gwardii Narodowej Ukrainy - poinformowało we wtorek ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu.
  
Janin od dziewiątego roku życia trenował boks. W wieku 21 lat zaczął z powodzeniem uprawiać inne sztuki walki. Był mistrzem Ukrainy w kickboxingu i mistrzem świata w boksie tajskim.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Ukraińscy żołnierze w niewoli. Ich rodziny dostają podejrzane telefony


W 2014 roku, kiedy Rosja zajęła Krym i rozpoczęła wojnę w Donbasie, dobrowolnie wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, a po powrocie ze służby wojskowej nadal bronił swojej ojczyzny w szeregach pułku Azow.  
  
Mężczyzna pozostawił żonę i syna.

 

 

Ołeksij Janin to nie jedyny sportowiec, który oddał życie w obronie swojej ojczyzny. W środę Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy poinformowało o śmierci Ołeha Prudkiego. 30-latek był dwukrotnym mistrzem Ukrainy w wadze półciężkiej.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjscy żołnierze chcieli opuścić jednostkę. Dowództwo zagroziło bronią


Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wstąpił do oddziałów specjalnych policji w Czerkasach. Sportowiec zginął w niedzielę. Osierocił dwie córki. 

 

 

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w środę, że w  wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób. - Najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - powiedział w rozmowie ze stacją CNN.

 

Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu pozostawał w minionych tygodniach kombinat metalurgiczny Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja dowódca Azowa Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział "otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy". Wcześniej władze w Kijowie potwierdziły ewakuację ponad 260 obrońców Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Wojskowych przewieziono na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie