Wojna w Ukrainie. 91. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Polska
Wojna w Ukrainie. 91. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]
PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Ukraińscy żołnierze wzięci do niewoli

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób. Najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na dziś kończymy relację. Dziękujemy za uwagę. Najnowsze informacje na stronie głównej polsatnews.pl

"Rosyjscy żołnierze, którzy zostali ranni podczas inwazji na Ukrainę, są wysyłani na leczenie do szpitali znacznie oddalonych od miejsc stacjonowania ich jednostek. Wzrasta też liczba samookaleczeń wśród żołnierzy wroga" - poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Roman Cymbaliuk.

 

Niedługo z portu w Mariupolu ma wypłynąć pierwszy statek. Będzie on przewoził około 3000 ton stali do Rostowa nad Donem w Rosji - poinformował Reuters.

- Wojska rosyjskie wykorzystały w czasie inwazji na Ukrainę już 60 proc. posiadanej broni precyzyjnego rażenia, a z powodu niedostatecznych mocy produkcyjnych w Rosji, nie mogą szybko uzupełnić zapasów – oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

Francuska sieć sklepów Auchan nie planuje zmienić swojej strategii w Rosji - informuje Reuters.

Auchan, który ma około 30 000 pracowników, 231 sklepów i biznes internetowy w Rosji, nie zamierza zawiesić swojej działalności w tym kraju z powodu agresji na Ukrainę.

Szef administracji regionalnej Ługańska Serhij Hajdaj pokazał zniszczenia w Siewierodoniecku, wokół którego toczą się zacięte walki. Według Hajdaja ostrzał miasta przez rosyjską armię nie ustaje, a liczba ofiar wzrasta.

 

Szwajcarski rząd planuje przejąć ponad 100 milionów franków szwajcarskich od współpracownika byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Postępowanie dotyczy majątku Jurija Iwaniszczenki, który został zamrożony po rewolucji na Ukrainie w 2014 roku.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że Rosja próbuje szantażować społeczność międzynarodową, aby nie dopuściła ona do odblokowania portów czarnomorskich.

"Rodziny ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli lub zaginęli, zaczęły dostawać podejrzane telefony z propozycją przekazania za opłatą informacji o miejscu pobytu jeńców wojennych" - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w mediach społecznościowych.

"Wykorzystując stan psychiczny krewnych i bliskich przestępcy telefonują z ukrytych numerów i proponują za wynagrodzenie przekazanie informacji o żołnierzu lub pomoc w uwolnieniu z niewoli. Oszuści usiłują też, jakoby pod pretekstem uściślenia, zdobyć dane osobowe ukraińskich obrońców" - napisał sztab.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.

Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka.

"Po raz pierwszy w historii Eurowizji zwycięzcy sprzedadzą na aukcji swoją nagrodę, by pomóc armii ukraińskiej! Symbol ich zwycięstwa możecie wykorzystać dla dobra innego wielkiego zwycięstwa Ukrainy! I dostać ikoniczny różowy kapelusz lidera Kalush Orchestra, Ołeha Psiuka tylko za 5 euro!" - napisał zespół.

Bank Centralny Ukrainy poinformował, że rozważa zmianę podstawowej stopy procentowej po raz pierwszy od początku wojny. Ukraina zamroziła swoją główną stopę procentową na 10% po inwazji Rosji. - Ale teraz system finansowy i gospodarka stopniowo powraca do zasad rynkowych - przekazał bank.

- Po jednym z przesłuchań człowieka wciągnięto do naszej celi i położono na podłodze. Był cały niebieski, jego skóra pachniała, jak po porażeniu prądem. Stracił przytomność, to było okropne. A my wszyscy w celi zebraliśmy się wokół niego. Ktoś znalazł środek przeciwbólowy - opowiada biznesmen Michaił Puriszew z Mariupola.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace z zadowoleniem przyjął propozycję krajów, które mają dostęp do Morza Czarnego, o udzieleniu pomocy w procesie eksportu zboża z Ukrainy.

- Czas ucieka. Musimy wywieźć około 22 mln ton zboża z Ukrainy, a Rosja nadal blokuje porty czarnomorskie - powiedziała ukraińska prawnik Jewhenia Krawczuk. - Mamy około półtora miesiąca, zanim zaczną się żniwa - przekazała podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Ukraina walczy o utrzymanie kontroli nad kluczową drogą do frontowego Siewierodoniecka - informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Rzecznik MON Ołeksandr Motuzyanyk potwierdził, że są alternatywne trasy dostaw do Siewierodoniecka, który jest otoczony z trzech stron przez siły rosyjskie. Rzecznik powiedział, że celem Rosji jest otoczenie jednostek ukraińskich w mieście, a także w pobliskim Łysychańsku.

Siły rosyjskie nasiliły atak na dwa kluczowe miasta w Donbasie. Ciągłe bombardowanie moździerzami niszczy budynki i zabija cywilów - informuje Reuters.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Moskwa stara się zniszczyć wschodni region Donbasu, na którym skupiła swój atak.

Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

- Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego - ocenił Hajdaj.

Equinor ASA, norweskie przedsiębiorstwo energetyczne, wycofało się z rosyjskich spółek joint venture z powodu agresji Rosji na Ukrainie.

"Zakończyliśmy wszystkie wspólne przedsięwzięcia zgodnie z norweskim i unijnym ustawodawstwem dotyczącym sankcji nałożonych na Rosję" – poinformowała firma naftowa w oświadczeniu.

Rzeczniczka MSZ Rosji mówi, że nie można jednocześnie dostarczać broni Ukrainie i apelować o pokój.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że Rosja próbuje kontratakować w trzech miejscach w obwodzie charkowskim.

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował w nocy doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.

- Mariupol jest obecnie miastem duchów. (...) Nasze szacunki dotyczące 22 tys. zamordowanych mieszkańców opierają się na kontaktach, które wciąż utrzymujemy z cywilami przebywającymi na miejscu. Rzeczywista liczba zabitych może być jednak znacznie wyższa - ocenił Andriuszczenko.

Doradca mera poinformował, że proces pochówku zmarłych komplikują naciski rosyjskich urzędników, wymagających, by ciała trafiały do kostnicy. Następnie każda osoba zgłaszająca się po ciało musi zgodzić się na nagranie materiału wideo, w którym potwierdzi, że zmarły został zabity przez ukraińskie wojsko.

- W Mariupolu panują całkowite ciemności. Jedyne źródła światła pochodzą z rosyjskich patroli i od żołnierzy wroga. Wszędzie czuć zapach śmierci i ognia - dodał Andriuszczenko. Potwierdził również wcześniejsze doniesienia, że mieszkańcy miasta nie mogą się swobodnie przemieszczać. Do poruszania się po Mariupolu wymagane są specjalne przepustki, a rosyjski system "filtracji" (szczegółowych przeszukiwań i przesłuchań, służących wykryciu powiązań z ukraińską armią i strukturami siłowymi - red ) uniemożliwia cywilom ucieczkę z miasta.

"Władimirowi Putinowi nie chodzi o ten czy inny skrawek ziemi, tylko o opanowanie jak najbardziej rozległe i współdecydowanie o losach nie tylko Europy" - mówi w wywiadzie dla "Polski Times" szef MSZ Zbigniew Rau. Podkreślił, że arbitralne wytyczanie granic jest gwarancją wielopokoleniowych konfliktów.

Okupanci ponownie gromadzą wojska i sprzęt w pobliżu granic z obwodem sumskim i czernichowskim. "Straż graniczna obawia się nowej rosyjskiej inwazji z północy" - donosi The Washington Post, cytowany przez portal Nexta. 

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wyraziła przekonanie, że mimo sprzeciwu Ankary Szwecja i Finlandia mogą wkrótce zostać przyjęte do NATO. "Powitamy Finlandię i Szwecję w naszym sojuszu" - powiedziała w norweskim Kristiansand po spotkaniu szefami dyplomacji z Norwegii i Litwy w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Chcieliśmy opuścić jednostkę. Dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej.

Jedynym sposobem na uniknięcie przez rosyjskich żołnierzy wojny jest oddanie się do niewoli - podkreśla SBU w opublikowanym na Telegramie komunikacie.

Cytowany przez SBU żołnierz został schwytany przez Ukraińców w obwodzie charkowskim.

Wydaje się, że w Donbasie Rosja zrezygnowała z dużego okrążenia regionu na osi Izium-Zaporoże na rzecz kilku mniejszych okręgów izolujących niektóre z kluczowych ukraińskich punktów obronnych - napisał na Twitterze Illia Ponomarenko, reporter "The Kyiv Independent"

Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta; zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na reportaż azerbejdżańskiego portalu Report.

"Na cmentarzu Jacewo można przekonać się, jak wielu okrucieństw i zbrodni dopuściło się rosyjskie wojsko. Znajdują się tam groby poległych uczestników operacji w Donbasie, naszych żołnierzy, którzy walczyli od 2014 roku i zginęli. Rosjanie strzelali do ukraińskich flag z karabinów maszynowych. Zburzyli też cerkiew, zbudowaną przez rodziców (zmarłych wojskowych - red) za ich własne pieniądze" - relacjonował Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy z partii Sługa Narodu.

Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła rezolucję, w której apeluje o rozpoczęcie działań związanych z odbudową Ukrainy ze zniszczeń wojennych oraz wyraża poparcie dla działań mających na celu wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej.

Rezolucję w sprawie rozpoczęcia prac nad "ukraińskim Planem Marshalla" krakowscy radni skierowali do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, rządu Polski oraz Sejmu i Senatu. Dokument zatytułowany "Irpień" został zredagowany w dwóch językach - polskim i ukraińskim.

Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła rezolucję, w której apeluje o rozpoczęcie działań związanych z odbudową Ukrainy ze zniszczeń wojennych oraz wyraża poparcie dla działań mających na celu wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej.

Rezolucję w sprawie rozpoczęcia prac nad "ukraińskim Planem Marshalla" krakowscy radni skierowali do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, rządu Polski oraz Sejmu i Senatu. Dokument zatytułowany "Irpień" został zredagowany w dwóch językach - polskim i ukraińskim.

Na szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) w Kristiansand na południu Norwegii 10 państw, w tym Polska, przyjęło deklarację wsparcia dla niepodległości Ukrainy oraz wyraziło gotowość pomocy przy odbudowie kraju.

Jak przekazało norweskie MSZ, głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli wysokiego szczebla krajów nordyckich, bałtyckich, Niemiec, Polski oraz dyplomacji UE była sytuacja na Ukrainie. "Rada omówiła reperkusje wojny, współpracę z Ukrainą jako państwem obserwatorem CBSS, wystąpienie Rosji z Rady oraz przyszłą współpracę regionalną" - podkreślono w komunikacie.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG1 oraz ORP Xawery Czarnecki zacumują w czwartek przy Wałach Chrobrego. Jednostki pozostaną w Szczecinie do poniedziałku.

Jak poinformowało Centrum Żeglarskie wizyta okrętów jest związana z prezentacją siły NATO w państwach sojuszniczych oraz wspólnym szkoleniem.

Atak rakietowy na Mikołajów. Jak podaje Ukriform na miasto spadły rakiety wystrzelone przez wyrzutnie Tornado-C. Ranna została jedna osoba.

 

Brytyjska sieć sklepów Marks & Spencer poinformowała, że po rozwiązaniu umowy z jej franczyzobiorcą, będzie mogła całkowicie wycofać się z Rosji. Była obecna w tym kraju od 17 lat.

Rosja oferuje odblokowanie ukraińskich portów w zamian za zniesienie zachodnich sankcji - podaje The Kyiv Independent. 

Rosyjski wicepremier Andriej Rudenko powiedział, że Moskwa chce zniesienia sankcji na rosyjski eksport i transakcje finansowe w zamian za korytarz, którym można by eksportować zboże.

"Sytuacja jest niemal krytyczna. Rasiści ściągnęli do naszego regionu niesamowitą liczbę bojowników i sprzętu. Orkowie mają w pogotowiu helikoptery i ciężką broń na okupowanych terytoriach. Wolny region Ługańska jest teraz podobny do Mariupola" - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

Zapowiedziane uruchomienie przez Polskę i Ukrainę wspólnych odpraw celnych na granicy oraz plan powołania do życia wspólnej spółki kolejowej to projekt, który może stać się wzorem do naśladowania dla innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, napisał bukareszteński dziennik "Romania Libera".

- Musimy zapewnić, aby osoby lub firmy, które omijają restrykcje UE, zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Takie działanie jest przestępstwem, które powinno być surowo karane w całej UE. Obecnie rozbieżne definicje kryminalne i kary za naruszanie sankcji mogą nadal prowadzić do bezkarności. Potrzebujemy zlikwidować luki i zapewnić organom sądowym odpowiednie narzędzia do ścigania naruszeń unijnych sankcji - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders

Komisja Europejska zaproponowała przepisy dotyczące zamrażania i konfiskaty majątków oligarchów i przestępców obchodzących sankcje wobec Rosji.

Rosjanie niszczą ukraińskie książki i biblioteki. Rzecznik Praw Obywatelskich Ludmiła Denisowa poinformowała, że ​​na Ukrainie uszkodzonych lub zniszczonych zostało około 60 bibliotek. Palone są m.in ukraińskie podręczniki i książki historyczne. 

Ukraiński mistrz świata w muay thai zginął w walkach o Mariupol - podaje Nexta. 

Aleksiej Yanin zginął w kwietniu w walce z nacierająca armią rosyjską. Był częścią Pułku Azow i od 2014 roku bronił Ukrainy jako ochotnik.

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.

Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" , odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana".

Biuro prokurator generalnej Ukrainy potwierdziło 13748 przypadków zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan od początku wojny.

W wyniku działań wojennych zginęło 238 dzieci a 433 zostało rannych.

Jak podaje agencja unian w obwodzie ługańskim nie ma światła, wody i gazu.

Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformował resort obrony.

Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkali się w środę przed południem z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk. Podczas tego drugiego spotkania Grodzkiemu towarzyszyła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Nie wiemy na pewno, czy to niekompetencja, czy brak woli politycznej, ale niekończąca się saga niepowodzenia niemieckich dostaw broni na Ukrainę coraz bardziej sprawia, że Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej - pisze dziennik "Welt".

Nasuwa się pytanie, "na ile poważnie rząd niemiecki podchodzi do kwestii pomocy Ukrainie w walce z Rosją. W każdym razie Berlinowi pozostaje tylko kreatywność w ciągłym przedstawianiu nowych wyjaśnień, dlaczego dostawy broni postępują tak wolno" - zauważa w komentarzu gazety Clemens Wergin.

"Pierwsza dama RP Agata Kornhauser–Duda wspólnie z Małżonką Ambasadora Ukrainy w Polsce Iryną Deszczycą spotkały się z uczniami Warszawskiej Ukraińskiej Szkoły, która pilnie powstała w celu zapewnienia ukraińskim dzieciom możliwości dokończenia roku szkolnego" - informuje ambasada Ukrainy w Polsce.

W sieci pojawiło się nagranie z bombardowania Zaporoża 

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży ocenił, że w Polsce przebywa obecnie około 1,2-1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Przypomniał, że choć granicę przekroczyło ponad 3 mln uchodźców, to dla części z nich byliśmy krajem tranzytowym, a wiele osób wraca na Ukrainę.

Przyszłość Europy nie jest określana w Brukseli i w Davos, tylko w okopach pod Siewierodonieckiem - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Dziś przyszłość Europy nie kształtuje się w Brukseli ani Davos. Kształtuje się w okopach w pobliżu Siewierodoniecka i Bachmutu. To ile ta wojna będzie trwać zależy od tempa nakładania sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach" - napisał Podolak.

Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, zachęcił do modlitwy o pokój na Ukrainie i pojednanie narodów.

"Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. W naszych modlitwach zawierzajmy jej szczególnie sprawę pokoju na Ukrainie i na świecie" - powiedział papież, zwracając się do pielgrzymów z Polski. 

"Niech Matka Boża uczy nas solidarności z ludźmi doświadczonymi tragedią wojny i wyjedna pojednanie narodów. Wszystkim wam z serca błogosławię" - dodał Franciszek podczas spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra

- Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział podczas konferencji w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że w rozmowach tych nie mogliby uczestniczyć pośrednicy i zgodziłby się jedynie na format bezpośrednich negocjacji pomiędzy nim i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Polityk podkreślił, że Ukraina zamierza walczyć dopóki nie odzyska całego swojego terytorium.

W sprawie dostaw gazu z Rosji Europa nie była w ostatnich latach naiwna, ale chciwa - oceniła unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. W wywiadzie prasowym podkreśliła, że krajom europejskim zależało na tanim surowcu.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla kilku europejskich gazet, w tym dla włoskiego dziennika ekonomicznego "Il Sole-24 Ore" Vestager oświadczyła, odnosząc się do uzależnienia niektórych krajów od dostaw gazu z Rosji: "Mówienie o naiwności nie ma sensu. W rzeczywistości byliśmy chciwi".

"Chcieliśmy mieć tani gaz z Rosji, tanią siłę roboczą z Chin, tanie mikroprocesory z Tajwanu. Wydaje mi się, że trzeba wyciągnąć z tego naukę: bezpieczeństwo dostaw ma swoją cenę, ale przynosi korzyści, to znaczy przewidywalność i spokój" - podkreśliła pochodząca z Danii komisarz UE.

- Jest kilka krajów, które mają problem z bardzo szybkim odejściem od rosyjskiej ropy - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Jak doprecyzował, "przodują" w tej kwestii Węgrzy.

Mateusz Morawiecki: apeluję, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z rosyjskiej ropy

- Głosy, które pojawiają się na Zachodzie, a które dotyczą rad oddania części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji, były w Davos raczej napiętnowane jako wychodzenie przed szereg - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Dostawa ciężkiej broni dla Ukrainy jest najlepszą inwestycją w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganiu wielu poważnym kryzysom, do których doprowadzi, bądź już doprowadziła Rosja" - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełneski.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł przed nowym rodzajem oszustwa, którego ofiarą padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych. Komunikat został opublikowany w serwisie Facebook.

"Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu" - ostrzega ukraińskie dowództwo.

Sztab Generalny podkreślił, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych władz wojskowych lub instytucji państwowych nie zbierają funduszy i nie płacą okupów za uwolnienie jeńców.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował w serwisie Facebook Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.

Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym - powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

- Jeżeli NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą w najtragiczniejszych momentach wojny, to dlaczego miałoby otworzyć teraz Morze Czarne, aby produkty rolne mogły być swobodnie eksportowane z Ukrainy? - powiedział dyplomata, odnosząc się do pomysłu organizacji konwojów wojskowych eskortujących z blokowanych przez Rosję portów ukraińską żywność.

W walkach pod Siewierodonieckiem siły zbrojne Ukrainy wyeliminowały kapitana policji Aswada Idrisowa, chorążego Gapura Dakalowa i zastępcę dowódcy 4. plutonu pułku Kadyrowa, starszego sierżanta Alego Betisheva - podaje Nexta. 

Agencja unian informuje, że w Mariupolu zginęły łącznie 22 tys. osób.

"Od początku wojny nie było żadnej znaczącej żeglugi handlowej do lub z Odessy. Rosyjska blokada kluczowych portów nad Morzem Czarnym, która nastąpiła, powstrzymuje branżę żeglugi handlowej przed działaniem na tym obszarze. Jest wysoce mało prawdopodobne, by ukraińskie mechanizmy eksportu lądowego mogły zastąpić braki w możliwościach żeglugowych wywołanych rosyjską blokadą. W rezultacie znaczące ilości ukraińskiego zboża pozostają w magazynach, nie mogąc zostać wyeksportowane. Walki już spowodowały pośrednią presję na globalne ceny zboża. W czasie gdy zagrożenie spowodowane przez rosyjską blokadę morską nadal uniemożliwia statkom handlowym dostęp do ukraińskich portów, będące tego efektem braki w podaży będą nadal zwiększać ceny wielu podstawowych produktów" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. 

 

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,592 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21 tys. osób.

W wyniku środowego ataku rakietowego na centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe w Zaporożu co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.

"O 5.13 nad ranem wojska rosyjskie wystrzeliły cztery pociski manewrujące na Zaporoże. Jeden został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą, trzy kolejne spadły na miasto" - napisano w komunikacie.

Minionej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału położonego w obwodzie ługańskim Siewierodoniecka zginęło 6 osób - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Zdaniem Hajdaja rosyjskie wojsko wie o lokalizacji schronów w mieście i celowo ostrzeliwuje te miejsca. "Wróg wie też, które szkoły mają schronienie. Zbierają te informacje m.in. za pomocą dronów" - podał szef władz położonego na wschodzie Ukrainy obwodu

Rosjanie planują wcielenie do wojska mężczyzn z okupowanego przez siebie obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko Ukrainie - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

"Władze okupacyjne i armia raszystów (Rosjan) chcą zmusić miejscowych do współpracy i zaakceptowania okupacji. Według dostępnych danych zamierzają zmobilizować Ukraińców z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na wojnę przeciwko Ukrainie" - napisano w komunikacie.

Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim - podał w środę rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku.

"(...) przy wsparciu ognia artyleryjskiego, rosyjscy okupanci prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Siewierodonieck, walki trwają" - czytamy w komunikacie.

Oprócz tego wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskich w obwodzie sumskim, a także miejscowości Rubiżne w obwodzie charkowskim. Rosjanie zaktywizowali też działania bojowe w okolicach węzła kolejowego Łyman w obwodzie donieckim - poinformowało ukraińskie dowództwo.

Nexta potwierdza informacje o trzech atakach rakietowych na Krzywy Róg. Zniszczony został zakład przemysłowy - donosi regionalna administracja wojskowa.

 

Portal Nexta opublikował nagranie z akcji bombardowania rosyjskiego pojazdu opancerzonego. 

Rosjanie wystrzelili trzy pociski w stronę miasta Krzywy Róg - podaje agencja unian.

"Na obszarze Wołynia i Polesia siedem batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białorusi nadal realizuje zadania wzmocnienia ochrony granicy białorusko-ukraińskiej. Nie minęła groźba nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Republiki Białorusi" - podaje Generalne Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy. 

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków rosyjskich wojsk w obwodzie donieckim i ługańskim, zniszczyli m.in trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich, osiem jednostek sprzętu opancerzonego/ 

68 proc. badanych jest skłonnych udzielić pomocy Szwecji i Finlandii do momentu, gdy uzyskają członkostwo w NATO - wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej".

W sondażu zapytano, czy Polska powinna pomóc Szwecji i Finlandii, gdyby przed wejściem tych krajów do NATO zostały zaatakowane przez Rosję. 33,8 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 34,5 proc. – odpowiedzi "raczej tak".

Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 6 proc. badanych, a odpowiedź "raczej nie" – 13,3 proc.

Zdania w tej sprawie nie miało 12,3 proc. ankietowanych.

Okupanci wystrzelili pociski manewrujące na Zaporoże, jeden został zestrzelony - informuje agencja UNIAN. 

W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim - podał sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

W trakcie walk na tych terenach wojska ukraińskie miały zniszczyć należące do Rosjan trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich i osiemnaście bojowych wozów opancerzonych.

"Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły na tym kierunku sześć bezzałogowców Orłan-10 i jeden ZALA" - dodał sztab.

Ukraińska Operacyjna Grupa Taktyczna "Wschód" poinformowała, że udało jej się zniszczyć magazyn, w którym gromadziły się rosyjskie wojska - informuje The Kyiv Independent. 

Ukraińscy żołnierze podali na Facebooku, że w wyniku tego ataku śmieć mogło ponieść 180 Rosjan. 

"Rosyjska agresja w Ukrainie grozi dramatycznym "efektem domino": w jego następstwie liczba głodujących i bezpośrednio zagrożonych głodem mieszkańców Ameryki Łacińskiej, uzależnionej w wielkim stopniu od importu ukraińskich zbóż i kukurydzy, może wzrosnąć z obecnych 9,3 miliona do 13,3 miliona jej mieszkańców" - informuje regionalne biuro organu pomocniczego ONZ i FAO Światowy Program Żywnościowy mieszczące się w Panamie 

Płonie cerkiew św. Piotra i Pawła w Moskwie - podaje Nexta.

Rosyjskie wojska nad ranem wystrzeliły cztery pociski manewrujące nad Zaporożem. Jeden z nich został zestrzelony przez ukraińskie służby. Przedstawiciele władz nie podają, czy pozostałe pociski trafiły w konkretne cele. 

Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Podobnie jak wszystkie inne okupowane tereny - dodał.

- Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że przełamanie przewagi Rosji w wojnie pod względem ilości sprzętu i uzbrojenia wymaga czasu i wysiłku ze strony Ukrainy.

- Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą wszystko tam zniszczyć - mówił.

Zaznaczył jednak, że podsłuchane rozmowy Rosjan świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze doskonale zdają sobie sprawę, iż ta wojna nie ma sensu dla Rosji i że strategicznie ich armia nie ma szans.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie