Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka. Drugi dzień egzaminu

Polska
Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka. Drugi dzień egzaminu
PAP/Lech Muszyński
Egzamin ósmoklasisty 2022. Egzamin z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2022 - drugi dzień za nami. O godz. 9:00 uczniowie ostatniej klasy szkoły szkoły podstawowej rozpoczęli rozwiązywanie testu z matematyki. We wtorek odbył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, a w czwartek uczniowie będą rozwiązywać test z języka obcego. Zadania na egzamin ósmoklasisty przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki rozpoczął się o godz. 9:00. Na rozwiązanie zadań z matematyki uczniowie mieli 100 minut.

 

W przypadku ósmoklasistów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas pracy z arkuszami egzaminacyjnymi z matematyki został przedłużony o 50 minut. 

 

Dyrektor CKE Marcin Smolik, zapytany przez PAP po zakończeniu egzaminu o jego przebieg, powiedział, że przebiegł prawidłowo.

 

Arkusze egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki, wraz z proponowanymi odpowiedziami, będą dostępne w Interii 

 

Do egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

 

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie mają wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Liczą się jednak przy rekrutacji do szkoły średniej. 

 

Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni. We wtorek uczniowie rozwiązali zadania z języka polskiego, a w czwartek odbędzie się test z języka obcego.  

Egzamin ósmoklasisty 2022. Wymagania Egzaminacyjne

Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Uczniowie z Ukrainy

Dla uczniów z Ukrainy przystępujących do egzaminu ósmoklasisty wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego oraz tłumaczenie arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języka obcego (w przypadku matematyki zarówno zadań jak i instrukcji, w przypadku języka obcego – instrukcji). Na egzaminie z polskiego uczniowie z Ukrainy będą musieli udzielać odpowiedzi po polsku, na matematyce będą mogli zapisywać rozwiązania zadań po ukraińsku, a na języku obcym – w języku obcym i po ukraińsku.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki? 

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają tydzień później - 8 lipca.

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 13-15 czerwca.

 

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie