Wielka Brytania. Poseł Partii Konserwatywnej skazany za napaść seksualną na 15-latka

Świat
Wielka Brytania. Poseł Partii Konserwatywnej skazany za napaść seksualną na 15-latka
Wikimedia Commons/Rennett Stowe/CC 2.0
Brytyjski poseł skazany za napaść seksualną na 15-latka

Były poseł rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej Imran Ahmad Khan został w poniedziałek skazany na 18 miesięcy więzienia za napaść seksualną na 15-letniego chłopca, której się dopuścił na długo zanim został członkiem parlamentu. Zdaniem sądu oskarżony wykazał się dużym stopniem brutalności oraz nie odczuwa żadnej skruchy z powodu popełnionego czynu.

Do zdarzenia doszło w 2008 r. podczas imprezy domowej. Khan zmusił chłopca do wypicia na przyjęciu ginu z tonikiem, a następnie zaciągnął go na piętro, popchnął na łóżko i poprosił o obejrzenie pornografii, po czym zaczął go molestować seksualnie.

 

Chłopiec wówczas pobiegł do rodziców i złożył doniesienie na policję, ale nie podjęto dalszych działań, bo ostatecznie nie chciał składać formalnej skargi. Ale jak wyjaśnił w sądzie, "wszystko wróciło", gdy Khan w 2019 r. kandydował w wyborach do Izby Gmin.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Zdjęcia Johnsona z kieliszkiem na imprezie w lockdownie

 

Sędzia odczytując w poniedziałek wyrok wskazał, że oskarżony wykazał się dużym stopniem brutalności oraz że nie odczuwa żadnej skruchy z powodu popełnionego czynu.

Uznany za winnego i wyrzucony z partii

Khan, który jest homoseksualistą i muzułmaninem, po tym jak w kwietniu został uznany za winnego, został wyrzucony z Partii Konserwatywnej, a na początku maja formalnie zrzekł się mandatu poselskiego.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Poseł Partii Konserwatywnej aresztowany. Zarzuty gwałtu i napaści seksualnej

 

Reprezentował on w Izbie Gmin okręg Wakefield w północnej Anglii - jeden z tych, w których przez całe dziesięciolecia wygrywała Partia Pracy, ale które w 2019 r. niespodziewanie przejęli konserwatyści. Wybory uzupełniające w okręgu Wakefield odbędą się 23 czerwca. Będą one ważnym sprawdzianem nastrojów społecznych na północy Anglii, pozwalającym ocenić, czy przeżywający obecnie kłopoty konserwatyści są w stanie utrzymać nowo zdobyte okręgi w tej części kraju, czy też należy się spodziewać, że w kolejnych wyborach wrócą one do laburzystów.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie