Łotwa. Premier Karinsz: wojnę zakończy tylko wygrana Ukrainy i porażka Rosji

Świat
Łotwa. Premier Karinsz: wojnę zakończy tylko wygrana Ukrainy i porażka Rosji
PAP/Radek Piertuszka
Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz

Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz zapowiedział, że jedyny sposób na zakończenie wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji. - Nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył. Premier Karinsz dodał, że jakiekolwiek inne rozwiązanie dałoby Rosji czas na reorganizację i odbudowę.

Premier Łotwy, komentując propozycję pokoju, według której Ukraina ma oddać cześć swojego terytorium, stwierdził, że takie rozwiązanie pozwoli Rosji przygotować kolejny atak.

 

- Jedynym sposobem zakończenia tej wojny jest wygrana Ukrainy i przegrana Rosji - podkreślił Kriszjanis Karinsz. Dodał, że wszelkie inne kroki dałyby Rosji czas na przegrupowanie i odbudowę swojego wojska, by następnie podejmować kolejne próby "powiększenia czy odrodzenia swojego wyimaginowanego imperium".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Litwa wycofa swojego ambasadora w Rosji od 1 czerwca

 

Premier zauważył, że wojna w Ukrainie nie może być zakończona poprzez nakłonienie rządu w Kijowie do zawarcia pokoju. Stwierdził, że nie można pozwolić prezydentowi Władimirowi Putinowi na "zachowanie twarzy" - przekazuje łotewska agencja informacyjna LETA.

 

Karinsz zaznaczył, że politycy, którzy uważają, że Ukraina powinna oddać część swojego terytorium wraz z zamieszkującą je ludnością, powinni zastanowić się, czy byliby w stanie poświęcić terytorium swojego kraju. Polityk ocenił, że takie podejście jest absurdalne.

mbl/zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie