Egzamin ósmoklasisty. Przystąpili do niego również uczniowie z Ukrainy

Polska
Egzamin ósmoklasisty. Przystąpili do niego również uczniowie z Ukrainy
Polsat News
Zakończył się egzamin ósmoklasisty

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - pierwszy z trzech, które w tym tygodniu piszą uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. - Egzamin przebiegł bez problemów - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się po godzinie 9:00. Trwał 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 180 minut. Dla uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, a zadeklarowali przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, mógł być przedłużony do 210 minut.

 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, zapytany po zakończeniu egzaminu z polskiego o jego przebieg, powiedział: - W porządku, bez problemów.

 

Jeszcze we wtorek CKE i okręgowe komisje egzaminacyjne mają ujawnić na swoich stronach internetowych arkusz egzaminacyjny z języka polskiego.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca

Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

 

Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego oraz tłumaczenie arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języka obcego (w przypadku matematyki zarówno zadań jak i instrukcji, w przypadku języka obcego - instrukcji). Na egzaminie z polskiego uczniowie z Ukrainy musieli udzielać odpowiedzi po polsku, na matematyce mogą zapisywać rozwiązania zadań po ukraińsku, a na języku obcym - w języku obcym i po ukraińsku.

 

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

Warunek ukończenia szkoły podstawowej

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - w dniach 13-15 czerwca.

 

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

 

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony 23-25 maja. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

mst/ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie