Przemysław Czarnek: polskie szkoły przyjęły 130 tys. dzieci uchodźców

Polska
Przemysław Czarnek: polskie szkoły przyjęły 130 tys. dzieci uchodźców
Polsat News
Szef MEiN Przemysław Czarnek

Szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział w poniedziałek w "Gościu Wydarzeń", że do polskich szkół przyjęto dotychczas 130 tys. dzieci uchodźców. - W żaden sposób dzieci ukraińskie nie zabierają środków finansowych przeznaczonych na polski system oświaty - dodał.

Przemysław Czarnek poinformował, że spośród 130 tys. dzieci uchodźców, 20 tys. to dzieci w przedszkolach, 85 tys. to uczniowie szkół podstawowych, a pozostali - szkół ponadpodstawowych.

 

Jak przyznał, fala napływu ukraińskich dzieci w polskich placówkach jest stała i wynosi około 10 tys. nowych uczniów dziennie. Czarnek dodał, że polskie szkoły są stanie przyjąć jeszcze kilkaset kolejnych dzieci.

 

- W ciągu 15 lat w polskich szkołach ubyło 1,5 mln dzieci, to pokazuje pewien zakres naszych możliwości. Nie mówię, ż mamy przyjmować 1,5 mln dzieci, ale kilkaset tysięcy zmieści się w polskich szkołach - powiedział. 

 

ZOBACZ: Niemcy: ukraiński ambasador zbojkotował prezydencki koncert solidarności z Ukrainą

Szef MEiN: dbamy o to, by polskie dzieci mogły normalnie się uczyć

Minister resortu edukacji był pytany również o rozmieszczenie uczniów-uchodźców w skali całego kraju. - To jest największy problem, kumulacja w jednym miejscu - odpowiedział. Jak dodał, o ile - przykładowo - w Puławach nie ma tego problemu, tak w Warszawie czy Krakwie miejsca dla dzieci uchodźców "wypełniają się błyskawicznie".

 

Bogdan Rymanowski zapytał ministra, czy w takim razie konieczny będzie przymus kierowania się do mniejszych ośrodków. - W pewnym momencie na pewno będzie, w Warszawie lub Krakowie trzeba będzie powiedzieć, że w polskich szkołach miejsc brak, bo pierwsza zasadnicza rzecz, o którą dbamy, to żeby polskie dzieci mogły normalnie kontynuować proces edukacyjny - dodał.

 

- Nie możemy dopuścić do przepełnienia klas i szkół - podkreślił. 

Przemysław Czarnek: dziękuję samorządowi warszawskiemu

Przemysław Czarnek podziękował także samorządowcom, z którymi współpracuje. - Zarówno samorządowi warszawskiemu, jak i innym w Polsce. Wszędzie mamy dobry kontakt i odpowiadamy na postulaty, które zgłaszają - dodał.

 

Jak przekazał, zabezpieczono decyzję o zwiększenie subwencji na dzieci z Ukrainy o 140 proc. Do połowy kwietnia samorządowcy mają dostać wypłatę za marzec. 

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

bas/zdr / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie