Davos. Soros: inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej

Świat
Davos. Soros: inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej
Wikimedia/Niccolò Caranti
George Soros

Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

- Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Putina tak szybko jak to możliwe - podkreślił Soros. Ocenił, że rosyjski przywódca doszedł do wniosku, że inwazja była błędem i będzie zabiegał o rozejm.

 

- Ale rozejm jest nieosiągalny, ponieważ nie można mu ufać (...). Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny - powiedział.

Soros: Represyjne reżimy rosną teraz w siłę

- Unia Europejska musi zrozumieć, że Putin może przerwać dostawy gazu dla Wspólnoty "gdy będzie to naprawdę bolesne" - ostrzegł.

 

Soros uznał wojnę na Ukrainie za fragment większej walki, która toczy się między otwartymi społeczeństwami a państwami zamkniętymi, takimi jak Rosji czy Chiny - relacjonuje Reuters.

 

ZOBACZ: Davos. Andrzej Duda odznaczył prezydent Chorwacji Orderem Orła Białego

 

- Represyjne reżimy rosną teraz w siłę, a społeczeństwa otwarte są atakowane (...). Dziś Chiny i Rosja stanowią największe zagrożenie dla otwartego społeczeństwa - powiedział Soros.

nat/pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie