Kijów. USA rozważają wysłanie sił specjalnych do ochrony ambasady. Obawy o reakcję Putina

Świat
Kijów. USA rozważają wysłanie sił specjalnych do ochrony ambasady. Obawy o reakcję Putina
PAP/EPA/YONHAP, EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Aby żołnierze USA trafili do Kijowa, zgodę musi wydać Joe Biden

Kilkudziesięciu żołnierzy amerykańskich sił specjalnych może trafić do Kijowa, by chronić tamtejszą ambasadę USA - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Jak podał, taki ruch rozważają władze wojskowe w Waszyngtonie i Departament Stanu. Dyplomatyczna placówka w Ukrainie wznowiła swoją działalność w minionym tygodniu.

Prezydent USA Joe Biden nie zapoznał się jeszcze z propozycją Pentagonu i resortu dyplomacji w tej sprawie, ponieważ - na obecnym etapie - trwają dopiero wstępne ustalenia.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz: priorytetem jest, by Ukraina straciła jak najmniejszą ilość terytorium

 

Jeśli jednak głowa państwa zatwierdzi wysłanie sił specjalnych do Kijowa, amerykańskie wojska przybędą na Ukrainę tylko w celu ochrony ambasady, znajdującej się w zasięgu rosyjskich rakiet - zadeklarowali urzędnicy w Waszyngtonie, cytowani przez "WSJ".

Obecność amerykańskich wojskowych "sprowokuje" Putina? 

Jak podkreślono na łamach dziennika, obecność sił zbrojnych USA na Ukrainie oznaczałoby odejście od początkowej obietnicy Bidena, że żadne amerykańskie wojska nie zostaną wysłane do tego kraju.

 

"Administracja prezydenta stara się zrównoważyć obawy Departamentu Stanu, że silna, rzucająca się w oczy ochrona ambasady może sprowokować prezydenta Rosji Władimira Putina (do ataku na siły USA i amerykański personel - red.) z potrzebą powstrzymania takiego potencjalnego ataku oraz posiadania wystarczających sił, aby odeprzeć rosyjską agresję, jeśli w Kijowie znów wybuchną walki" - oceniono w artykule.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Donbasie w ciągu doby zniszczono sześć rosyjskich czołgów

 

W najbliższym czasie Departament Stanu zapewni ambasadzie w Kijowie własną ochronę w postaci korpusu strażników z Dyplomatycznej Służby Bezpieczeństwa USA.

Biały Dom uważa możliwość ataku na ambasadę w Kijowie za "mało prawdopodobną"

Misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Kijowie jest tradycyjną europejską ambasadą, a nie ufortyfikowanym kompleksem, charakterystycznym dla tych części świata, gdzie zagrożenia bezpieczeństwa mają bardziej długotrwały charakter.

 

Jak przekazał "WSJ", amerykańscy urzędnicy uważają atak na placówkę na Ukrainie za mało prawdopodobny, lecz mimo to "niechętnie" wysyłają amerykańskich dyplomatów do stref aktywnych działań wojennych.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w Ukrainie. "Ciekawy jestem, czy Niemcy odpuściliby Bawarię"

 

Ambasada USA w Kijowie została ponownie otwarta 18 maja. Misję dyplomatyczną zamknięto 14 lutego, na 10 dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, a pracownicy placówki spędzili pierwsze dwa miesiące wojny w Polsce.

 

Również 18 maja amerykański Senat jednogłośnie zatwierdził nominację Bridget Brink na ambasadora USA na Ukrainie. Pochodząca z Michigan i mówiąca po rosyjsku dyplomatka kierowała dotychczas misją Stanów Zjednoczonych na Słowacji.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie