Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie

Świat
Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie
Kancelaria Prezydenta/ Twitter
Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniesie do parlamentu projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie - powiadomił portal Hromadske. Podczas przemówienia w ukraińskim parlamencie Zełenski podziękował wszystkim Polakom za wsparcie.

"Zapowiedź wniesienia ustawy pojawiła się przy okazji wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Według Zełenskiego projekt ustawy wpłynie do Rady w najbliższej przyszłości – podał portal Hromadske, powołując się na wypowiedź deputowanej z partii Sługa Olhę Sowhyrię. 

Nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie

O szczegółach ustawy mówił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

- Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, te same będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy - poinformował Wołodymyr Zełenski. Według niego, będzie to "lustrzany projekt" do ustawy Sejmu RP o pomocy obywatelom Ukrainy.  


- Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich przywilejów w takich warunkach, w warunkach wojny. (...) I jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę - szybko i zdecydowaną większością - zapewnił Wołodymyr Zełenski. 

 ZOBACZ:"Gdy prezydent Andrzej Duda przemawiał w Kijowie, Rosjanie wystrzelili rakiety

- Ale sam pomysł, jeśli chodzi o tę ustawę, odwdzięczenie się, to jest taki pomysł, który powstał jeszcze na długo przed rozpoczęciem tej wojny. Chciałem, żeby odpowiednie ustawy, umowy zostały podpisane, jeśli to będzie potrzebne i jeśli to musi być ratyfikowane przez nasze parlamenty. Polska jest na tej liście numerem jeden. Będę robić wszystko, aby odpowiednie umowy zostały podpisane ze wszystkimi naszymi sąsiadami - powiedział. Jak zastrzegł, "oprócz tych sąsiadów, którzy uważają się za gospodarzy naszych ziemi". 

Wołodymyr Zełenski: Nie ma między nami granic ani barier

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny. Tekst przemówienia Zełenskiego w Radzie Najwyższej opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.

"Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy" - powiedział Zełenski.

"Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma" - dodał.

anw/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie