Ospa wietrzna. Wzrost zakażeń w Polsce

Polska
Ospa wietrzna. Wzrost zakażeń w Polsce
Unsplash
Ospa wietrzna. W Polsce potwierdzono ponad 69 tys. przypadków

Od początku stycznia do połowy maja tego roku odnotowano w Polsce 69 126 przypadków ospy wietrznej. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej. Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych.

W 2021 r. w tym samym czasie było 20 874 przypadków ospy wietrznej - pokazują zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Mniejsza liczba w ub.r. wynikała, jak podnosili eksperci, z obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkowały m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

 

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

Ospa wietrzna. Główne objawy

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

 

ZOBACZ: 6-latka zmarła z powodu powikłań po ospie. Nie była zaszczepiona

 

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość.

 

Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.

anw//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie