Warszawa. Przebywający z wizytą premier Portugalii Antonio Costa, zapowiedział pomoc dla Polski

Świat
Warszawa. Przebywający z wizytą premier Portugalii Antonio Costa, zapowiedział pomoc dla Polski
PAP/Marcin Obara
Premier Portugalii Antonio Costa podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie

Przebywający w Warszawie premier Portugalii Antonio Costa w rozmowie z portugalskimi dziennikarzami zapowiedział, że jego kraj jest gotów przekazać 50 mln euro na funkcjonowanie działających w Polsce ośrodków dla uchodźców z Ukrainy, a także wesprzeć Polskę i inne kraje UE w ramach polityki energetycznej.

Costa, cytowany w piątek przez lizboński dziennik online Observador, powiedział, że Portugalia może przekazać 50 mln euro na rzecz ukraińskich uchodźców, m.in. na domy z prefabrykatów, żywność, leki, odzież i obuwie.

 

- Są to środki, które można nabyć w Portugalii, a które następnie trafiłyby do Polski jako kraju, który przyjął najwięcej ukraińskich uchodźców - wyjaśnił szef rządu.

 

ZOBACZ: Wojna. Portugalia. Zamiast pomagać uchodźcom, wyciągali od nich informacje. Byli powiązani z Kremlem

 

Dodał, że jego kraj gotowy jest też udostępnić Polsce, a także innym państwom UE, port w Sines, do którego docierają metanowce. Tam państwa te mogłyby przeładowywać skroplony gaz ziemny na mniejsze statki i dostarczać LNG do portów Morza Północnego i Bałtyku mających ograniczone warunki odbioru surowca.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie