Lewica: Obrona Cywilna Kraju jest mitem, a wytyczne ws. schronów są lekceważone od lat

Polska
Lewica: Obrona Cywilna Kraju jest mitem, a wytyczne ws. schronów są lekceważone od lat
Polsat News
Lewica: Obrona Cywilna Kraju jest mitem

Obrony Cywilna Kraju jest mitem, a wytyczne szefa OCK dotyczące m.in. schronów dla co najmniej 25 proc. ludności są lekceważone od lat - mówili posłowie Lewicy. Jak zapowiedzieli, w tej sprawie złożą wnioski do MSWiA i sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

- Podobnie jak mitem są liczne schrony w Warszawie, tak mitem jest działanie Obrony Cywilnej Kraju - oświadczyła posłanka Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej w Warszawie.

 

Według Biejat, "od lat są lekceważone" wytyczne szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 r. Jak przypomniała, że zgodnie z wytycznymi szefa OCK, schrony powinny być przygotowane dla co najmniej 25 proc. ludności, znajdować się najdalej 150 metrów od budynków, a informacje o nich powinny być udostępniane przez gminy i powiaty, "aby każdy wiedział, gdzie taki schron się znajduje, ile osób pomieści i jakie ma parametry".

 

ZOBACZ: Czy współczesne budownictwo jest gotowe na wojnę? Gdzie szukać schronu?

 

Posłanka zwróciła uwagę, że zapewnienie schronienia co czwartemu mieszkańcowi Polski, to i tak niski standard w porównaniu np. do Litwy, Ukrainy i Czech, gdzie miejsca w schronach są zapewnione dla co najmniej połowy ludności.

System obrony cywilnej

Poseł Adrian Zandberg zauważył, że wystarczy spojrzeć na Szwecję, aby zobaczyć, jak system obrony cywilnej powinien działać.

 

- Tam istnieje mapa, na której każdy może sprawdzić, gdzie ma budowlę ochronną w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. U nas nikt tego nie wie, a samorządy od dłuższego czasu alarmują, że nikt nie jest zobowiązany do tego, aby taka listę przygotowywać i udostępniać - podkreślił Zandberg, zapowiadając skierowanie wniosków w tej sprawie do MSWiA.

Nowicka: Nie można żyć w przekonaniu, że nam nic nie grozi

Posłanka Wanda Nowicka przypomniała, że w imieniu klubu Lewicy złożyła już w Sejmie projekt ustawy, który "zobowiązuje władze publiczne do podjęcia działań na rzecz obrony cywilnej".

 

- Nie można żyć w przekonaniu, że nam nic nie grozi. Miejmy nadzieję, że do sytuacji groźnej nie dojdzie, ale ryzyko jest. A władze publiczne są od tego, żeby tym problemem się zająć - oświadczyła Nowicka.

 

ZOBACZ: Rzecznik praw dziecka: Odświeżyć schrony w szkołach. Dzieci muszą wiedzieć, gdzie one są

 

Zandberg ocenił, że część urzędników ma "skłonność do udawania, że problemu nie ma".

 

- Oby nigdy te schrony nie były potrzebne, ale odpowiedzialny rząd musi przygotowywać kraj na różne scenariusze - podkreślił poseł.

 

Posłowie Lewicy zadeklarowali, że będą wywierać presję na jak najszybsze zwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (ASW), której przewodniczącym jest Wiesław Szczepański (Lewica). Będą też wnioskować, aby w obradach ASW uczestniczyli szef OCK Andrzej Bartkowiak oraz wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

anw//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie