Niemcy. "Der Spiegel": Prywatny schron za 375 tys. euro. Chętnych nie brakuje

Biznes
Niemcy. "Der Spiegel": Prywatny schron za 375 tys. euro. Chętnych nie brakuje
BSSD
Schron BSSD dostępny jest w sześciu standardowych wersjach, które kosztują do 375 000 euro, bez wyposażenia dodatkowego

Rodzina Piejde kiedyś budowała domy. Obecnie sprzedaje schrony ze stali pancernej, odporne na ostrzał artyleryjski. Prywatny bunkier kosztuje nawet 375 tys. euro (około 1,76 mln złotych) - pisze w czwartek tygodnik "Spiegel". - Odkąd wybuchła wojna interes kwitnie - mówi rzecznik prasowy firmy BSSD (Bunker Schutzraum Systeme Deutschland) Mark Schmiechen.

Bunkier a la BSSD jest wykonany ze stali pancernej, musi wytrzymać ostrzał, chronić przed wstrząsami, a najlepiej także przed gazem lub promieniowaniem jądrowym. Dostępny jest w sześciu standardowych wersjach, które kosztują do 375 000 euro, bez wyposażenia dodatkowego - relacjonuje tygodnik.

"Doradzamy krowę w formie steku"

Kto potrzebuje czegoś takiego? - Ludzie wszelkiego pokroju w całym społeczeństwie - mówi rzecznik prasowy. - Od polityków po prawników, od celebrytów po czeladników piekarzy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Chanel ogranicza sprzedaż dla rosyjskich klientów również poza granicami Rosji

 

Za zapewnienie posiłków i napojów odpowiada sam klient. - Możemy jedynie wydawać zalecenia - mówi Schmiechen. - Kiedyś mieliśmy klienta, który chciał zawsze rano pić świeże krowie mleko i zapytał, czy można wziąć krowę do bunkra. Powiedzieliśmy: teoretycznie tak. (...) Doradzamy jednak krowę w formie steku - dodaje.

 

Istnieje podział na wschód i zachód

To, ile bunkrów sprzedali, sprzedają lub sprzedadzą, jest tajemnicą handlową - nie poznamy nawet przybliżonej liczby. "Rzecznik prasowy jest tak szczelny, jak jego ściany ze stali pancernej" - pisze "Spiegel". Jedyne, co można stwierdzić, to fakt, że istnieje podział na północ i południe kraju. - Na południu jest więcej pieniędzy - mówi Schmiechen.

 

- Istnieje też podział na wschód i zachód - zauważa Schmiechen. Na Zachodzie dla ludzi ważniejsze jest to, że schron jest bezpieczny pod względem jądrowym. - Na Wschodzie chodzi bardziej o Rosjanina stojącego przy drzwiach i strzelającego do mnie.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie