Wojna w Ukrainie. W Charkowie z cokołu zrzucono posąg Aleksandra Newskiego

Świat
Wojna w Ukrainie. W Charkowie z cokołu zrzucono posąg Aleksandra Newskiego
twitter.com/nexta_tv
Posąg Aleksandra Newskiego

W Charkowie z cokołu zrzucono posąg Aleksandra Newskiego, księcia Nowogrodu i prawosławnego świętego - podał kanał Nexta. Władze miasta podjęły decyzję o likwidacji monumentu rosyjskiego bohatera narodowego w związku z trwającą od 24 lutego agresją Rosji.

Pomnik został odsłonięty w 2004 roku z okazji 350. rocznicy założenia Charkowa.

 

 

W grudniu 2008 postać średniowiecznego arystokraty zajęła pierwsze miejsce w trwającym ponad pół roku konkursie na najważniejszą postać w historii Rosji. 

Pomniki jako punkty zapalne

Rozliczanie z sowiecką przeszłościa i jej reliktami w postaci pomników odbywa się w ostatnich miesiącach nie tylko w samej Ukrainie. Na początku maja pod pomnikiem Armii Radzieckiej w Sofii do starć między proukraińskimi demonstrantami i zwolennikami polityki reżimu Władimira Putina. Fragment monumentu, pod którym tradycyjnie 9 maja składa kwiaty ambasador Rosji w Bułgarii, oblano niebieską i żółtą farbą.

 

ZOBACZ: Bułgaria. Starcia pod pomnikiem Armii Radzieckiej w Sofii; monument oblano niebieską i żółtą farbą

 

Według policji, nad ranem zwolennicy usunięcia 37-metrowego pomnika zdołali przy pomocy drona zrzucić niebieską i żółtą farbę na jedną z figur monumentu. Później zebrali się przed pomnikiem, pod którym ambasador Rosji tradycyjnie uczestniczy w tym dniu w obchodach rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.


Ambasador Eleonora Mitrofanowa została wygwizdana przez proukraińskich demonstrantów, którzy starli się z manifestantami prorosyjskimi.

 

 

an/polsatnews.pl/Nexta/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie