USA. Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości blisko 40 mld dolarów

Świat
USA. Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości blisko 40 mld dolarów
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay/jensjunge
Senat Stanów Zjednoczonych

Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Projekt przeszedł stosunkiem głosów 86 do 11. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.

By ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden.

 

- To duży pakiet, który odpowie na duże potrzeby walczącego o przetrwanie narodu ukraińskiego - powiedział lider demokratycznej większości Chuck Schumer. Dodał, że przyjmując tę ustawę Senat wysyła do Ukraińców wiadomość o tym, że "pomoc jest w drodze, prawdziwa pomoc, znacząca pomoc, pomoc, która może zagwarantować Ukraińcom zwycięstwo" w wojnie z Rosją.

 

Pakiet nowej pomocy dla Ukrainy został zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów 10 maja. Ustawa mogłaby zostać przegłosowana w Senacie szybciej, ale przyspieszona procedura została zablokowana przez republikańskiego senatora Randa Paula.

 

ZOBACZ: Ukraina. Doradca mera Mariupola: na Azowstal spadły bomby lotnicze o łącznej mocy 714 ton trotylu

 

Rząd USA apelował do parlamentarzystów o szybkie procedowanie ustawy, przypominając, że 19 maja skończą się fundusze, które administracja prezydenta Bidena może wydać na pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach wcześniejszych upoważnień.

 

Amerykański Kongres przegłosował w marcu przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld dolarów.

Dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

W przegłosowanym pakiecie zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy. Akt uprawnia prezydenta do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon m.in. kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta Zełenskiego: musimy Rosjanom zacisnąć pętlę

 

8,7 mld USD przeznaczone jest na uzupełnienie składów broni przesłanej Ukrainie, a 3,9 mld - na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Kolejne 4 mld zostaną przeznaczone na "dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie" i modernizację ich wojsk. Dodatkowe 600 mln ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.

 

W ramach wydatków "cywilnych", 8,7 mld dolarów ma zostać przeznaczona na pomoc gospodarczą dla ukraińskiego państwa, 4,35 mld na wsparcie żywnościowe dla osób dotkniętych głodem na całym świecie i łącznie ok. 1,35 mld na wsparcie dla uchodźców.

Wołodymyr Zełenski dziękuje Senatowi

"Z wdzięcznością przyjmuję zatwierdzenie przez Senat USA Ustawy o Dodatkowych Funduszach dla Ukrainy w 2022 roku. 40 mld dolarów to znaczący wkład w przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie, w Europie i na świecie. Z niecierpliwością czekamy na podpisanie ustawy przez prezydenta USA Joe Bidena" - napisał Zełenski na Twitterze.

 

Minister finansów USA: grupa G7 zapewni Ukrainie wsparcie finansowe

Amerykańska minister finansów Janet Yellen poinformowała w czwartek, że państwa grupy G7 zgodziły się zapewnić Ukrainie środki finansowe, których potrzebuje w walce z inwazją Rosji. Nie potwierdziła jednak kwoty 18,4 mld dolarów wsparcia, zadeklarowanej w projekcie komunikatu grupy.

 

- Przesłanie brzmiało: stoimy za Ukrainą. Zamierzamy zebrać razem zasoby, których potrzebuje, aby przez to przejść – przekazała szefowa resortu finansów USA.

Joe Biden zatwierdził dodatkowo 100 mln dolarów na dozbrojenie Ukrainy

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował w czwartek, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zatwierdziła dodatkowo 100 milionów dolarów na amerykańską broń, sprzęt i zaopatrzenie dla Ukrainy z zapasów Pentagonu w celu obrony przed inwazją Rosji.

 

Czwartkowa decyzja oznacza, że Biden po raz 10. użył swojego Presidential Drawdown Authority (PDA) do pomocy Ukrainie, mechanizmu zezwalającego prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie