Ukraina. Szef dyplomacji Dmytro Kułeba: nie chcemy żadnych zamienników dla statusu kandydata do UE

Świat
Ukraina. Szef dyplomacji Dmytro Kułeba: nie chcemy żadnych zamienników dla statusu kandydata do UE
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ/ POOL
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w czwartek na Twitterze, że jego kraj nie potrzebuje żadnych zamienników i chce statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Strategiczna dwuznaczność dotycząca europejskiej perspektywy Ukrainy, praktykowana przez niektóre stolice UE w ostatnich latach, zawiodła i musi się skończyć. To tylko ośmieliło Putina. Nie potrzebujemy surogatów statusu kandydata do UE, które pokazują drugorzędne traktowanie Ukrainy i ranią uczucia Ukraińców" - podkreślił Kułeba.

 

ZOBACZ: Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

 

Przemawiając w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim z okazji Dnia Europy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie nowej struktury europejskiej dla krajów podzielających unijne wartości.

 

 

„Ukraina poprzez swoją walkę i odwagę jest już w sercu naszej Europy, naszej rodziny, naszej Unii”, jednak „procedura rozszerzenia UE zajęłaby lata, a nawet dekady” - podkreślił francuski polityk, apelując w związku z tym o stworzenie nowego typu "politycznej wspólnoty europejskiej", która pozwoliłaby krajom spoza Unii, takim jak Ukraina, na przyłączenie się "do podstawowych wartości europejskich".

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie