Ukraina. Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji: Rosjanie szykują prowokacje w obwodzie donieckim

Świat
Ukraina. Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji: Rosjanie szykują prowokacje w obwodzie donieckim
PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Celem tej "wyprzedającej" informacji jest - w opinii CPD - próba stworzenia "informacyjnego alibi"

Ministerstwo Obrony i rosyjskie media propagandowe szykują prowokacje w obwodzie donieckim, chcą oskarżyć stronę ukraińską o zbrodnie na cywilach, podobnie jak to miało miejsce w Buczy - poinformował w czwartek portal ukrinform.ua, powołując się na Centrum Przeciwdziałania Informacji.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o szykowanych przez stronę ukraińską prowokacjach według "scenariusza buczańskiego" (czyli popełnieniu zbrodni wojennych na ludności cywilnej i zrzucaniu za to odpowiedzialności na przeciwnika), żeby zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej. Prowokacje te władze Ukrainy mają według rosyjskiej propagandy "szykować przy poparciu swych zachodnich kuratorów".

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Władze: cztery ofiary śmiertelne rosyjskich ostrzałów w Siewierodoniecku

 

"Kremlowskie media donoszą, że operacja ta ma być przeprowadzona następująco: ukraińscy żołnierze zostaną przebrani w mundury armii rosyjskiej z białymi opaskami i będą przed kamerami 'rozstrzeliwać' mieszkańców Kostiantyniwki - poinformował ukrinform.ua, powołując się na wpis zamieszczony na Telegramie przez Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji CPD) przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja straciła 28,5 tys. żołnierzy

 

Celem tej "wyprzedającej" informacji jest - w opinii CPD - próba stworzenia "informacyjnego alibi" i przygotowanie opinii publicznej w Rosji oraz na forum międzynarodowym do poinformowania o zbrodniach dokonanych na ludności cywilnej, których mają się dopuścić rosyjscy okupanci, a następnie zrzucenie winy za ich popełnienie na stronę ukraińską.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie