Rozmowy ws. ruchu lotniczego: niedługo potwierdzimy, że plany wakacyjne są niezagrożone

Polska
Rozmowy ws. ruchu lotniczego: niedługo potwierdzimy, że plany wakacyjne są niezagrożone
Adrian Grycuk/Wikipedia.Commons
Po zawarciu "przejściowego porozumienia" pod koniec kwietnia, m.in. sami kontrolerzy mówili o tym, że "PAŻP musi zostać przebudowana"

Jestem przekonany, że już w niedługim czasie potwierdzimy, iż plany wakacyjne związane z transportem lotniczym, przelotami do miejsc urlopowych są w Polsce niezagrożone - stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do negocjacji z kontrolerami ruchu lotniczego.

Szef resortu infrastruktury pytany w czwartek w Programie I Polskiego Radia o rozmowy z kontrolerami lotów wskazał, że związki zawodowe "zmieniły narrację" i "już nie używają słowa wojna". "W ramach dialogu, mam nadzieję, dojdzie niebawem do porozumienia" - ocenił Adamczyk.

 

ZOBACZ: Warszawa: Alarm bombowy na pokładzie samolotu lecącego z Lotniska Chopina do Madrytu

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podpisała w pod koniec kwietnia porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), które ma obowiązywać do 10 lipca br. Wcześniej przez kilka tygodni trwały negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Jeżeli nie doszłoby do porozumienia, to od 1 maja ruch lotniczy nad Polską mógł zostać ograniczony.

Negocjacje toczą się każdego dnia

Jak zapewnił w czwartek Adamczyk, negocjacje toczą się każdego dnia. - Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, z drugiej strony reprezentanci związkowców, reprezentanci kontrolerów rozmawiają wielopłaszczyznowo - dodał.

 

ZOBACZ: Prezes ULC: jeśli nie będzie porozumienia w PAŻP, to należy spodziewać się wielu odwołanych rejsów

 

Według Adamczyka "Polacy mogą spokojnie myśleć o urlopie". - Jestem wewnętrznie przekonany, że w ramach tego dialogu - nie wojny, w ramach tej debaty, dyskusji - już w niedługim czasie potwierdzimy, że plany wakacyjne, związane z transportem lotniczym, przelotami do miejsc urlopowych, do miejsc wakacyjnych, powrotów z tych miejsc, są w Polsce niezagrożone - powiedział.

Kontrolerzy lotów: PAŻP musi zostać przebudowana

Minister podkreślił, że praca kontrolera lotów wymaga szczególnych umiejętności, koncentracji. - Nie polemizujemy z kwotą, czy jest to 50 tys. zł czy 40 tys. zł - kontroler musi dobrze zarabiać - stwierdził. Przyznał, że kontrolerów jest w Polsce "stosunkowo niewielu, niewielu z takimi predyspozycjami psychotechnicznymi". - To brane jest pod uwagę w czasie negocjacji - wskazał.

 

ZOBACZ: Jest porozumienie między kontrolerami lotów a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej

 

Adamczyk zwrócił uwagę, że po zawarciu "przejściowego porozumienia" pod koniec kwietnia, m.in. sami kontrolerzy mówili o tym, że "PAŻP musi zostać przebudowana". "Procedury i zasady, które tworzą tą organizację muszą zostać poddane głębokiej analizie" - stwierdził.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie