Wojna na Ukrainie. Mariupol. Okupanci chcą zetrzeć miasto z powierzchni ziemi

Świat
Wojna na Ukrainie. Mariupol. Okupanci chcą zetrzeć miasto z powierzchni ziemi
Telegram/Mariupolska Rada Miejska
Kombinat Azowstal w Mariupolu

Rosyjscy okupanci chcą zetrzeć Mariupol z powierzchni ziemi - poinformowała w środę Rada Miejska Mariupola. Z kolei Denys Puszylin, lider tzw. Donieckiej Republiki Ludowej cytowany przez portal Ukrainska Prawda stwierdził, że "na miejscu zakładów metalurgicznych Azowstal ma powstać park technologiczny lub po prostu park".

Wkrótce wojska ukraińskie będą dysponować siłami do przepędzenia okupantów z Mariupola, dlatego też Rosjanie prewencyjnie niszczą ważny dla Ukrainy kompleks przemysłowy. Portal Ukrainska Prawda przytoczył wpis władz miasta opublikowany w środę na Telegramie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. ISW: poddanie Azowstalu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją

 

"Chcą zetrzeć z powierzchni ziemi jakiekolwiek ślady przypominające o heroicznych czynach ukraińskich żołnierzy. Okupanci nie są zainteresowani w odbudowie i rozwoju Mariupola, dla nich jest to jedynie terytorium dla stworzenia krymskiego korytarza" - czytamy we wpisie.

 

Biznes kurortowy w Mariupolu

W tym samym komunikacie Ukrainska Prawda przytacza słowa lidera tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denysa Puszylina, który oświadczył, że "na miejscu zakładów metalurgicznych Azowstal ma powstać park technologiczny lub po prostu park". Puszylin powiedział również, że "Mariupol zostanie odbudowany, a nacisk będzie położony na biznes kurortowy" - napisała Ukrainska Prawda powołując się na rosyjskie media.

 

ZOBACZ: Ukraina. Reuter: ukraińscy żołnierze ewakuowani z Azowstalu przybyli do Nowoazowska

 

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

 

Zakłady Azowstal to ostatni bastion ukraińskich obrońców Mariupola.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie