Ukraina. Dowódca Azowa: wykonaliśmy rozkaz, media donoszą o ewakuacji rannych

Świat
Ukraina. Dowódca Azowa: wykonaliśmy rozkaz, media donoszą o ewakuacji rannych
PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE HANDOUT
Ranni żołnierze na terenie Azowstalu

Dowódca pułku Azow, który broni ostatniego ukraińskiego punktu oporu w Mariupolu, oświadczył w poniedziałek, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy. Swoje nagranie zamieścił na Telegramie.

"W celu ratowania życia ludzi cały garnizon mariupolski wykonuje decyzję najwyższego dowództwa wojskowego i liczy na wsparcie ukraińskiego narodu" – oznajmił Denys Prokopenko. 

Media donoszą o ewakuacji rannych żołnierzy

Prokopenko nie powiedział wprost, o jaki rozkaz chodzi, ale – jak wskazuje ukraińska sekcja BBC – w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji podało, że po rozmowach z obleganymi ukraińskimi żołnierzami udało się porozumieć w sprawie wywiezienia rannych.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka: przeciw obrońcom Azowstalu użyto bomb fosforowych

 

Według tych doniesień otwarto korytarz humanitarny, którym ranni ukraińscy żołnierze mają zostać przewiezieni do placówki ochrony zdrowia w Nowoazowsku w obwodzie donieckim, kontrolowanym obecnie przez separatystyczne władze "Donieckiej Republiki Ludowej".

 

Również przedstawiciel batalionu donieckiej pseudorepubliki Ołeksandr Chodakowski oświadczył w poniedziałek, że z piwnic Azostalu ewakuowani zostali ciężko ranni w ramach wymiany na rosyjskich jeńców – podały Nowosti Donbassa na Telegramie.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie