Koszalin. Biegli: Oskarżony o zabójstwo trzech kobiet był poczytalny

Polska
Koszalin. Biegli: Oskarżony o zabójstwo trzech kobiet był poczytalny
Polsat News
Biegli ocenili, że oskarżony o zabójstwo trzech kobiet w Kołobrzegu Mariusz G. był poczytalny

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie toczy się proces o zabójstwo trzech kobiet w Kołobrzegu. Głównym oskarżonym jest 45-letni Mariusz G. Powołani do sprawy biegli podtrzymali wydaną opinię. Ocenili, że oskarżony był poczytalny i nie działał w afekcie.

Jak ustaliło śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, pierwszą ofiarą Mariusza G., była 31-letnia Iwona K. pochodząca spod Chełmna, którą miał zabić wiosną 2016 r. Na rozprawie oskarżony miał wskazać, że zabił jesienią.

 

Do następnej zbrodni doszło ponad dwa lata później. 37-letnią kołobrzeżankę Anetę D. miał pozbawić życia w październiku 2018 r., a 54-letnią Bogusławę R. 7 czerwca 2019 r. Ofiary były partnerkami oskarżonego, który miał przejmować ich majątki.

 

Oskarżony Mariusz G. to inżynier mechanik z Kołobrzegu, był też wiceszefem lokalnego klubu morsów.

 

ZOBACZ: Wyszków. Areszt dla 57-latka podejrzanego o zabójstwo żony oraz teściowej

Opinia biegłych

W procesie toczącym się przed Sądem Okręgowym w Koszalinie we wtorek on-line z Sądu Okręgowego w Szczecinie słuchani byli biegli psychiatrzy, psycholog i seksuolog, którzy sporządzali opinie dotyczące m.in. oskarżonego Mariusza G.

 

Przewodnicząca składu orzekającego sędzia Anna Rutecka-Jankowska zaznaczyła, że opinia sądowa psychiatryczna i seksuologiczna badanego Mariusza G. jest "bardzo obszerna". Strony przed rozprawą nie wniosły do nich uwag.

 

ZOBACZ: Prokuratura: Wojeciech S. pseudonim "Wojtas" skazany na 15 lat za cztery zbrodnie

 

Biegli podczas wideokonferencji poinformowali, że opinię wydali na podstawie czterotygodniowej obserwacji, oceny klinicznej, wykorzystali dane z akt sprawy, jak i spoza nich oraz wyniki badań dodatkowych, w tym testów psychologicznych.

 

Zaznaczyli, że wykluczyli u opiniowanego upośledzenie umysłowe, nie stwierdzili choroby psychicznej, posiadane przez nich dane nie pozwoliły stwierdzić uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

"Osobowość nieprawidłowa"

Sporządzona została szczegółowa ekspertyza psychologiczna.

 

- Stwierdziliśmy osobowość nieprawidłową, z wyraźnymi cechami narcystycznymi. W czasie każdego czynu (zabójstwa) opiniowany nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności rozpoznania czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Nie ma przeciwwskazań w stanie psychicznym do odbywania ewentualnej kary pozbawienia wolności i kontynuowania tymczasowego aresztowania - mówił biegły referujący wyniki badań.

Oskarżony nie działał w afekcie 

W ocenie biegłych intelekt Mariusza G. pozwalał mu ocenić skutki swoich działań. Ich zdaniem oskarżony nie działał w afekcie.

 

- Nic nie wskazuje na obecność silnego wzburzenia u opiniowanego w chwili zarzucanych czynów, pozbawienia życia - powiedział biegły psychiatra.

 

ZOBACZ: Lubuskie: Grożenie bronią, ładunek wybuchowy i narkotyki. Areszt dla 39-latka

 

Zaznaczył przy tym, że w omawianym przypadku nic nie wskazuje, by popełnianiu czynów towarzyszył ogromny wydatek energetyczny skutkujący zapadnięciem w sen terminalny, a to jedna z cech działania w afekcie.

 

- Sama powtarzalność zachowań stanowi element wykluczający z punktu widzenia psychiatrii działanie w silnym wzburzeniu. Po wzburzeniu osoba próbuje udzielić pomocy, od spięcia do wyładowania mija bardzo krótki odstęp czasu - tu nie ma miejsca na działanie koncepcyjne - mówił biegły, podtrzymując wnioski z opinii wskazujące na przemyślane i zaplanowane działanie oskarżonego.

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie