Uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Wnioskiem zajmie się komisja regulaminowa

Polska
Uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Wnioskiem zajmie się komisja regulaminowa
PAP/Mateusz Marek
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Senacka Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich we wtorek po południu zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - tak wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Uchylenia immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ubiegłego roku skierowała wniosek w tej sprawie.

 

Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: przyspieszone wybory w tym roku, jesteśmy gotowi

 

Tomasz Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych i chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.

 

- Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz - powiedział Grodzki w grudniu 2019 r., gdy pojawiły pierwsze doniesienia na ten temat.

Wniosek pozostawiony "bez biegu"

Pod koniec października ubiegłego roku Centrum Informacyjne Senatu informowało, że Senat nie zajmie się poprzednim wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował śledczych, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat.

 

ZOBACZ: Prywatyzacja Lotosu. Rząd PO w 2011 roku dopuścił rosyjskie firmy

 

Według prokuratury "mimo uwzględnienia przez prokuraturę uwag Senatu", wicemarszałek Borusewicz "bezzasadnie pozostawił wniosek bez biegu, nie uzasadniając w piśmie skierowanym do prokuratury podstaw takiej decyzji".

"Zobaczymy czy zwycięży uczciwość"

Informację o tym, że senacka komisja rozpatrzy we wtorek wniosek prokuratury, skomentował wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS), który wielokrotnie w imieniu swojego klubu apelował o to, by komisja zajęła się sprawą immunitetu marszałka Grodzkiego.

 

ZOBACZ: Media: prezes NIK Marian Banaś nie przedstawił wyników śledztwa ws. inwigilacji

 

"Presja ma sens! Po 422 dniach blokowania jutro Komisja Regulaminowa Etyki i Spraw Senatorskich Polski Senat zajmie się wreszcie wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Tomasza Grodzki do odpowiedzialności karnej. Zobaczymy czy zwycięży uczciwość czy Doktryna Neumanna" - napisał na "Twitterze" Marek Pęk.

Komisja zajmie się wnioskiem bezzwłocznie

Szef senackiej komisji regulaminowej Sławomir Rybicki (KO) powiedział natomiast, że wniosek trafił do komisji około dwóch tygodni temu. - Senacka komisja zajmie się nim bardzo szybko. Oceniłbym tryb prac jako bezzwłoczny - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Wybór Adama Glapińskiego na prezesa NBP. Sejm zdecydował

 

Poinformował, że nie zostały skierowane do komisji żadne ekspertyzy w sprawie wniosku i senatorowie zasiadający w komisji także nie wystąpili o ich przeprowadzenie. Dodał, że komisja zbada sprawę we wtorek i zarekomenduje przyjęcie lub odrzucenie wniosku prokuratury, a potem prezydium zdecyduje, kiedy cały Senat podejmie w tej sprawie decyzję.

Ponowny wniosek skierowany do Senatu

W grudniu ubiegłego roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Senatu ponowny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Izby. Według śledczych poprzedni wniosek w tej sprawie został niezasadnie pozostawiony bez biegu. Grodzki ocenił wtedy, że to "nagonka na niego, która ma służyć destabilizacji Senatu, który nie od dziś jest solą w oku rządzących".

 

ZOBACZ: Komisja Europejska: inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc.

 

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka Izby, który - po stwierdzeniu przez senackich ekspertów, czy spełnia warunki formalne - kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Ta, po zbadaniu wniosku, kieruje do całego Senatu swoją opinię w danej sprawie. Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu senatora bezwzględną większością głosów.

 

Posiedzenie senackiej Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich zaplanowano na wtorek na godz. 16.30.

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie