Po 32 latach działalności McDonald's wycofuje się z Rosji

Świat
Po 32 latach działalności McDonald's wycofuje się z Rosji
Twitter/McDonald's Corporation

Koncern McDonald's poinformował, że wycofuje się z Rosji po 32 latach działania. Decyzja ma związkem z rosyjską inwazją na Ukrainię. Już wcześniej, po wybuchu wojny, amerykańska firma zawiesiła swoją działalność na rynku rosyjskim.

Jak podaje Bloomberg, McDonald’s - który w Rosji ma 850 restauracji i zatrudnia 62 tys. pracowników - podjął decyzję o sprzedaży swojego biznesu. W oświadczeniu McDonald’s stwierdził, że biznes w Rosji nie jest już możliwy do utrzymania oraz nie jest zgodny z wartościami jakie wyznaje firma.

 

ZOBACZ: McDonald's wycofuje się z Rosji. Kolejki chętnych na ostatniego Big Maca

 

Spółka z siedzibą w Chicago ogłosiła na początku marca, że czasowo zamyka swoje restauracje w Rosji, ale jednocześnie zapowiedziała, że nadal będzie płacić pracownikom.

 

W poniedziałek firma ogłosiła, że szuka "lokalnego inwestora", który mógłby przejąć biznes. Nie zostało sprecyzowane, kto to mógłby być.

"Decyzja była trudna"

Dyrektor generalny McDonald’s podkreślił w oświadczeniu, że "decyzja o sprzedaży była trudna". Jednocześnie jednak Chris Kempczinski zwrócił uwagę, że "jesteśmy (McDonald’s - red.) zaangażowani w naszą globalną społeczność i musimy pozostać niezłomni w naszych wartościach" - napisano w oświadczeniu, które przytacza Bloomberg.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. McDonald's wycofuje się z Rosji. Luka Zatrawkin przykuł się kajdankami do drzwi

 

Pierwszą restaurację - jeszcze wtedy w Związku Radzieckim - McDonald’s otworzył w Moskwie w styczniu 1990 r. 

 

Spółka jest notowana na amerykańskiej giełdzie od 1966 r.

dk/jo / Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie