Europoseł Adam Bielan: sankcje na Rosję wprowadzono za późno

Polska
Europoseł Adam Bielan: sankcje na Rosję wprowadzono za późno
Polsat News
Prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan

- Szósty pakiet sankcji na Rosję zaproponowany przez UE nie jest jakoś szczególnie drastyczny dla Rosji - stwierdził w programie "Graffiti" w Polsat News prezes Partii Republikańskiej, europoseł Adam Bielan. Według niego sankcje na Rosję wprowadzono za późno. - Gdyby te sankcje wprowadzono przed 24 lutego, to być może Putin by się zawahał - dodał.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie Ukrainy. Podczas spotkania zatwierdzony ma zostać szósty pakiet sankcji na Rosję. 
  
Pytany o ten temat europoseł Adam Bielan powiedział w Polsat News, że nie tylko Węgry mogą zablokować przyjęcie sankcji. 

"Być może Putin by się zawahał"

- Niestety jest większa grupa krajów sceptycznych. Mimo toczącej się wojny, mimo tych wszystkich okrucieństw, które widzimy w Ukrainie, wciąż wiele państw chce robić interesy z Putinem, jakby nic się nie stało. Mam jednak nadzieję, że to porozumienie zostanie osiągnięte już dzisiaj - powiedział. 
  
- Trzeba jednak pamiętać, że ten szósty pakiet sankcji nie jest jakoś szczególnie drastyczny dla Rosji - dodał. Przypomniał, że chociażby wprowadzenie embarga na ropę jest rozłożone na kilka miesięcy.  
 
- Dziwi mnie również fakt, że teraz dopisujemy kolejne rosyjskie banki do wyłączenia z systemu SWIFT, a wciąż wiele banków pozostaje poza tą listą. Pytanie brzmi, dlaczego tych wszystkich banków nie wpisaliśmy na tę listę na samym początku wojny - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szósty pakiet sankcji. Borrell: kolejne banki z Rosji zostaną wycofane ze SWIFT


Według niego, gdyby sankcje wprowadzono wcześniej, może nie doszłoby do wojny. - Gdyby te sankcje wprowadzono przed 24 lutego, to być może Putin by się zawahał, bo zobaczyłby, że UE i świat Zachodu nie żartują - podkreślił. 
  
Pytany, czy nałożenie kolejnych sankcji, w tym na rosyjską ropę, nie spowoduje drastycznego wzrostu cen i kryzysu w Europie, Bielan przypomniał, że "ceny ropy na światowych rynkach wzrosły jeszcze przed wybuchem wojny". 
  
- Rosyjską ropę można zastąpić dostawami z innych rejonów świata. Trudno oczywiście przewidzieć jaki będzie poziom cen w następnych miesiącach - stwierdził.

"Inflacja to nie tylko problem Polski"

Bielan skomentował także temat inflacji. Przypomniał, że nie jest to tylko polski problem. 
  
- Obserwujemy rekordową inflację w praktycznie wszystkich krajach Europy Zachodniej i USA, gdzie inflacja jest najwyższa od 40 lat - podkreślił. Przypomniał również, że wyższa niż w Polsce inflacja jest w "wielu krajach UE". Jako przykłady wymienił Belgię i państwa bałtyckie. 
  
- To jest zjawisko ogólnoświatowe, które rozpoczęło się jeszcze przed wojną. Zaczęło się od działań Putina, który ograniczał dostawy surowców energetycznych, a ceny ropy i gazu mają największy wpływ na poziom inflacji - dodał.

 

ZOBACZ: Wszystko drożeje. Inflacja wpłynęła na ceny owoców i warzyw na bazarach


Według niego polski rząd podejmuje "działania bez precedensu" jeśli chodzi o walkę z inflacją. - Wakacje kredytowe, które zaproponował premier, nie były proponowane siedem, osiem lat temu, kiedy poziom stóp procentowych był porównywalny do obecnego - powiedział. 
  
- Obniżenie VAT-u i akcyzy na paliwa, co miało miejsce kilka miesięcy temu, też nie było proponowane kilka lat temu, kiedy nastąpił skokowy wzrost cen benzyny - dodał. 
  
Według niego "wszystkie banki powinny przestać obarczać kredytobiorców bardzo wysokimi ratami, przy jednoczesnym niskim oprocentowaniu lokat".  
  
- Na szczęście te niekorzystne różnice w oprocentowaniu kredytów i lokat już się zmieniają w tej chwili - dodał.

 

WIDEO: Adam Bielan w programie "Graffiti"

 

Finlandia i Szwecja w NATO?  

W kolejnej części programu Bielan odniósł się do aspiracji Finlandii i Szwecji, które rozważają wstąpienie do NATO.  
  
- To jest kolosalna zmiana w relacjach NATO-Rosja. Granica Rosji z NATO wydłuży się o ponad tysiąc kilometrów, a Morze Bałtyckie stanie się akwenem niemal wyłącznie NATO-wskim - powiedział.  
  
- Putin osiąga dokładnie odwrotny efekt od zamierzonego. Chciał odepchnąć NATO od swoich granic, a staje się zupełnie odwrotnie - dodał.

 

ZOBACZ: Wszystko drożeje. Inflacja wpłynęła na ceny owoców i warzyw na bazarach


Według niego powinno udać się przełamać wątpliwości Turcji w tej sprawie. - Turcja wcześniej wielokrotnie prowadziła politykę blokowania różnych ważnych decyzji po to, żeby coś dla siebie wytargować - przypomniał. 
  
Na koniec Bielan skomentował temat likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN i środków z Krajowego Planu Odbudowy.  
  
- Mamy w tej sprawie porozumienie z KE, mamy praktycznie dopięty cały duży dokument dotyczący polskiego KPO. Liczę, że w związku z tym KE szybko rozpocznie formalną procedurę akceptacji - powiedział. 
  
- Najważniejsze jest, żeby ten dokument został w końcu zaakceptowany i żeby te bardzo potrzebne nam fundusze zaczęły do nas płynąć - podkreślił.

 

Poprzednie wydania programu "Graffiti" znajdziesz tutaj.

aml/dk / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie