Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwali domy w Irpieniu. "Fleszetki są wszędzie"

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwali domy w Irpieniu. "Fleszetki są wszędzie"
Oleksandr Ratushniak / UNDP Ukraine/ Flickr.com
Ukraiński Irpień był pod ostrzałem rosyjskiej artylerii ponad miesiąc temu. Zdjęcie ilustracyjne

Rosjanie ostrzeliwali domy w Irpieniu pod Kijowem pociskami z fleszetkami. To przypominające gwoździe małe, ostre rzutki, które były stosowane na szeroką skalę w czasie I wojny światowej. - Są wszędzie - twierdzą mieszkańcy miasta.

Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad Irpieniem ponad miesiąc temu, ale mieszkaniec miasta Wołodymyr Kłymaszewski wciąż znajduje fleszetki wbite głęboko w ściany swojego domu.

 

- Nie można ich wyciągnąć rękoma, trzeba użyć kombinerek - powiedział, pokazując CNN mur usłany małymi, ciemnymi rzutkami.

 

Brutalny wynalazek z I wojny światowej

CNN opisał fleszetki jako jeden z brutalnych wynalazków I wojny światowej. Używane były wówczas jako broń przeciwpiechotna, zrzucana z samolotów. Później stosowano je też m.in. w czasie wojny w Wietnamie.

 

ZOBACZ: Zastępca sekretarza generalnego NATO: Dzięki odwadze armii i naszej pomocy Ukraina może wygrać

 

Rzutki mają kilka centymetrów długości. Mogą wbijać się głęboko w ciało i wyginać się na kształt haka, powodując obrażenia, a nawet śmierć. Obecnie umieszczane są w pociskach wystrzeliwanych z czołgów. Wybuch takiego pocisku wyrzuca kilka tysięcy fleszetek na dużą odległość.

 

Organizacje broniące praw człowieka od dawna zabiegają o zakaz używania fleszetek. Nie są one zabronione przez prawo międzynarodowe. Jednak używanie nieprecyzyjnej, śmiercionośnej broni na gęsto zaludnionych przez cywilów obszarach narusza prawo humanitarne.

jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie