Wielki, drapieżny dinozaur z Argentyny. Megaraptor o wysokości trzech pięter

Technologie
Wielki, drapieżny dinozaur z Argentyny. Megaraptor o wysokości trzech pięter
Wikimedia.org/Aranciaga Rolando A. M., Motta M. J., Agnolín F. L., Manabe M., Tsuihiji T., Novas F. E.
Maip macrothorax żywił się mniejszymi dinozaurami, które rozszarpywał za pomocą długich na 40 cm szponów

W Argentynie odkryto szkielet olbrzymiego drapieżnego dinozaura, należącego do megaraptorów – donoszą naukowcy na łamach "Scientific Reports".

Dinozaur miał wysokość sięgającą trzech pięter i ważył ok. sześciu ton. Jest największym spośród megaraptorów – dużych drapieżników, które w późnym okresie kredowym zamieszkiwały Amerykę Południową.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Znaleziono skamieniałe jaja dinozaura. Są dobrze zachowane

 

Megaraptor, nazwany Maip macrothorax, żywił się mniejszymi dinozaurami, które rozszarpywał za pomocą długich na 40 cm szponów. Skamieniałość badał zespół pod kierunkiem Alexisa M. Aranciagi z Museo Argentino de Ciencias Naturales w Buenos Aires.

 

Maip przynosi śmierć

Nazwa naukowa "Maip" nawiązuje do folkloru rdzennego patagońskiego ludu Aonikenk. Imię Maip nosiła mroczna postać, która miała przynosić śmierć, a pojawiała się w postaci mroźnego wiatru od strony Andów. Z kolei "macrothorax" odnosi się do dużej klatki piersiowej, której szerokość wynosiła ok. 1,2 m.

 

ZOBACZ: Odkryto nowy gatunek dinozaura. "Wysoki jak dwupiętrowy budynek"

 

Przedstawiciele nowo odkrytego gatunku mierzyli ok. 9-10 m długości, czyli dużo więcej niż inne gatunki z rodzaju Megaraptor. Dinozaury tego gatunku zamieszkiwały 70 mln lat temu tropikalne lasy Ameryki Południowej, zanim jeszcze uformowały się Andy.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie