Ukraińcy oburzeni po głosowaniu w Eurowizji. Potępiają jurorów za brak punktów dla Polski

Świat
Ukraińcy oburzeni po głosowaniu w Eurowizji. Potępiają jurorów za brak punktów dla Polski
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Ukraińscy fani udostępniają link do piosenki Krystiana Ochmana i apelują o "nabijanie" jej odtworzeń. Na zdjęciu Polak w czasie występu na 66. finale Eurowizji.

Widzowie w Ukrainie wyrażają w mediach społecznościowych oburzenie faktem, że ukraińskie jury na konkursie Eurowizji nie przyznało punktów reprezentującemu Polskę Krystianowi Ochmanowi. Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty. Ambasador Ukrainy w Polsce nazwał jurorów "biurokratami".

Ukraińscy fani Eurowizji omawiają możliwe zmiany w ogłaszaniu wyników konkursu, proponując, aby na wizji informowano też o faworytach widzów. Ukraińscy widzowie najwięcej głosów oddali na Polskę i - jak wynika z internetowych wpisów - bardzo zależy im na tym, aby głośno się o tym mówiło.

 

ZOBACZ: Eurowizja. Teledysk do zwycięskiej piosenki nakręcono m.in w Buczy i Irpieniu

 

Ukraińscy internauci piszą, że "tak silnego przedstawiciela Polski na Eurowizji dawno już nie było", i zachęcają do subskrybowania jego kanału na YouTube. Wiele osób z zachwytem podkreśla "moc potężnego głosu Krystiana Ochmana" i nie rozumie werdyktu jury Ukrainy. Niektórzy twierdzą wręcz, że "nie mogli zasnąć przez wstręt do ukraińskiego jury", a inni mówią o swoim zażenowaniu i przyznają, że nie wiedzą, co powiedzieć swoim polskim przyjaciołom.

Fani żądają wyjaśnień od ukraińskiego jury

Ukraińscy widzowie domagają się wyjaśnienia od tegorocznego jury, w skład którego weszli: solista zespołu muzycznego Tercja Pikardyjska Andrij Kapral, wokalistka Iryna Fedyszyn, dyrygent Andrij Jackiw i krytyk filmowy Łukjan Gałkin.

 

Fani Eurowizji chcą dowiedzieć się, dlaczego jury zagłosowało w ten sposób, i przypominają skandal związany z wyłonieniem tegorocznego przedstawiciela Ukrainy na Eurowizji, którym ostatecznie została Kalush Orchestra. Wybór jury padł wcześniej na Alinę Pasz, która w 2015 roku, już po rosyjskiej agresji na Ukrainę, miała wjechać na Krym z terytorium Rosji.

 

ZOBACZ: Eurowizja 2022. Polscy internauci oburzeni brakiem punktów od jurorów z Ukrainy

 

Według ukraińskiego prawa jest to nielegalne oraz niezgodne z regulaminem ukraińskich eliminacji do Eurowizji, których uczestnicy nie mogą przebywać w Rosji ani na anektowanych przez nią terytoriach Ukrainy po 2014 roku. O pobycie Pasz na Krymie mówiło się w ukraińskich mediach jeszcze przed finałem krajowych eliminacji.

Ambasador Ukrainy w Polsce nazwał jurorów "biurokratami"

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia skrytykował ukraińskie jury Konkursu Piosenki Eurowizji, które nie przyznało ani jednego punktu polskiemu reprezentantowi Krystianowi Ochmanowi. Na Twitterze nazwał jurorów "biurokratami". Konkurs w Turynie wygrała ukraińska grupa Kalush Orchestra, której jury z Polski przyznało maksymalną liczbę 12 punktów.

 

Dyplomata opublikował w niedzielę następujący tweet: "Jestem dumny z Ukraińców i Polaków, którzy nawzajem ocenili naszych wykonawców na Eurowizji 2022 najwyższą liczbą, 12 pkt". Tak odniósł się do głosowania widzów.

 

"Głos ludzi zawsze będzie ważniejszy niż ocena kilku biurokratów, którzy weszli do ukraińskiego jury Eurowizji" - dodał.

 

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, cytowany przez agencję Ukrinform, odniósł się do decyzji jury swojego kraju zarówno wobec reprezentanta Polski, jak i Litwy, bo oba kraje nie dostały z Kijowa ani jednego punktu. Zwracając się do Polski i Litwy, Tkaczenko oświadczył, że taka ocena "nie odzwierciedla naszej rzeczywistej postawy wobec was, naszych najbliższych przyjaciół w Europie".

 

ZOBACZ: Warszawa. Kilkutysięczna procesja różańcowa przeszła ulicami stolicy. Wierni nieśli relikwie

 

Ocenił, że zero punktów dla tych krajów od Ukrainy to "prawdziwy wstyd".

 

"Wasze wsparcie jest nieocenione. Nasza wdzięczność i oddanie dla was są takie same" - zapewnił. "I chociaż konkurs nie jest polityczny, nie chodzi w nim o politykę, to chodzi o przyjaźń, wspólne wartości i ogólne wsparcie na wszystkich polach" - dodał.

 

Podkreślił, że Ukraina jest "dozgonnie wdzięczna Polakom i Ukraińcom". "Nasze zwycięstwo jest wspólne; zarówno na Eurowizji i po tym, gdy pokonamy wroga" - podkreślił minister kultury.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie