Prognoza pogody na niedzielę, 15 maja. Dzień pogodny. W nocy przygruntowe przymrozki

Polska
Prognoza pogody na niedzielę, 15 maja. Dzień pogodny. W nocy przygruntowe przymrozki
Pixabay/Natalia_Kollegova
Na północnym wschodzie miejscami przy gruncie temperatura może spaść do minus 2 stopni

Niedziela będzie na przeważającym obszarze kraju pogodna i bez opadów. - Wyjątkiem może być wschodnia część Polski, gdzie możliwe są słabe, przelotne opady deszczu - powiedziała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB. Polska będzie w zasięgu wyżu z centrami nad Morzem Północnym i Norweskim, w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa.

Według zapowiedzi pogody przedstawionej przez Grażynę Dąbrowską z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, dzięki rozległemu wyżowi w niedzielę możemy spodziewać się stabilnej pogody.

 

ZOBACZ: Rosja. Pożary na Syberii. Zginęło co najmniej pięć osób

 

- Na niedzielę prognozujemy zachmurzenie małe. Tylko we wschodniej połowie kraju będzie umiarkowane i tam możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Pomorzu i w rejonie Zatoki Gdańskiej, do 23 stopni w Małopolsce.

 

Nad samym morzem, miejscami termometry mogą wskazać jedynie 14 stopni. Wiatr umiarkowany, będzie wiał z kierunku północno-zachodniego. Na Wybrzeżu może być okresami dość silny i porywisty, wiejący z prędkością do 40 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Przy gruncie temperatura może spaść do minus 2 stopni

W nocy prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południowym zachodzie może być niemal bezchmurnie. Wiatr będzie słaby, zmienny. Temperatura od 3 stopni na północnym wschodzie do około 8 na południu. Najcieplej będzie na Wybrzeżu, gdzie temperatura minimalna wyniesie około 10 stopni. Na północnym wschodzie miejscami przy gruncie temperatura może spaść do minus 2 stopni.

 

ZOBACZ: Rosja. W obwodzie omskim wprowadzono stan wyjątkowy w związku z klęską pożarów

 

W niedzielę w Warszawie pogodnie, pod wieczór wzrost zachmurzenia do dużego. Temperatura maksymalna 19 st. C. Wiatr umiarkowany, porywisty, pod wieczór słabnący, północno-zachodni. W nocy początkowo zachmurzenie małe, później umiarkowane. Temperatura minimalna 8 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W poniedziałek w stolicy pogodnie. Temperatura maksymalna 20 st. C. Wiatr słaby, zmienny.

 

WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny i dni

 

Prognoza na najbliższe dni

Nad Europą północno-wschodnią oraz nad Atlantykiem pozostawać będą niże z układami frontów atmosferycznych. Od Morza Śródziemnego, przez Europę centralną po Grenlandię rozciągał się będzie układ wyżowy. Polska będzie w zasięgu wyżu z centrami nad Morzem Północnym i Norweskim, w chłodnym powietrzu polarnym morskim.

 

ZOBACZ: Kaucja na butelki plastikowe i szklane. Resort klimatu i środowiska konsultuje projekt ustawy

 

W poniedziałek zachmurzenie małe lub umiarkowane, po południu na północnym wschodzie miejscami duże i przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 17 st. C do 20 st. C, na południu i zachodzie od 20 st. C do 24 st. C, najchłodniej nad morzem około 14 st. C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków zachodnich, jedynie na Dolnym Śląsku wiatr południowo-wschodni.

 

 

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie